"Wiedza Gowina o wymiarze sprawiedliwości to wielka niewiadoma"

- Jako poseł nie był nawet członkiem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Poziom jego wiedzy na temat resortu jest wielka niewiadomą - mówił zaniepokojony wyborem na stanowisko ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina przedstawiciel sędziów Bartłomiej Przymusiński. Naczelna Rada Adwokacka również ma "mieszane uczucia".

Gowin ministrem! Radcowie prawni i adwokaci: Przeholował

- To ciekawy kandydat na ministra. Należy sobie życzyć, żeby nie ulegając lobby różnych zawodów prawniczych potrafił twardą ręką zreformować ten resort. Bo wymaga on bardzo gruntownego przemyślenia sposobu działania - powiedziała prof. Ewa Gruza, karnistka z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Czyli brak znajomości środowiska prawniczego jest zaletą? - pytała Anna Laszuk.

- Sama jestem prawnikiem i wydaje mi się, że w niektórych momentach zdecydowanie lepiej jest stać obok zawodów prawniczych niż być w nich - odparła prawniczka.

Sędziowie: wiedza Gowina o resorcie to wielka niewiadoma

Nie na nie nieznajomość środowiska, ale na brak przygotowania merytorycznego Jarosława Gowina zwrócił uwagę rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia Bartłomiej Przymusiński. - W poprzedniej kadencji był posłem, ale nie był nawet członkiem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. W jego programie na stronie internetowej nie ma żadnych wypowiedzi na temat wymiaru sprawiedliwości. Poziom wiedzy Jarosława Gowina w tym temacie jest wielką niewiadomą - zwrócił uwagę sędzia.

Anna Laszuk przywołała opinie słuchaczy Radia TOK FM, że wykształcenie nie ma znaczenia. - Byli już sportowcy ministrami sportu, Zbigniew Ziobro był prawnikiem i ministrem sprawiedliwości, i co z tego? - mówiła Laszuk.

Przymusiński się z nią zgodził: - Przygotowanie merytoryczne nie wystarczy, żeby ktoś był dobrym ministrem. Ale na pewno zdziwilibyśmy się, gdyby na czele Narodowego Banku Polskiego stanął zoolog, czy politolog. Stanowisko ministra sprawiedliwości jest niezwykle ważne i wymaga odpowiedniego przygotowania. Tymczasem każdy minister sprawiedliwości, jaki do tej pory był, skupiał się na robieniu takiej reformy, żeby samemu stanąć w świetle kamer. Źródło problemu tkwi w tym, że politycy chcą zyskać w sondażach, przeprowadzając złe reformy - mówił rzecznik sędziów.

Adwokaci: Gowin jest mądrym człowiekiem. Musi tylko się otworzyć

- Mamy mieszane uczucia. Niepotrzebnie doszło do otwartego konfliktu na gruncie otwarcia zawodów prawniczych. Jarosław Gowin wypowiedział wtedy słowa, które nas bardzo dotknęły - powiedział mecenas Mikołaj Pietrzak z Naczelnej Rady Adwokackiej, przypominając waśń między środowiskiem prawniczym a posłem PO. . Radcowie prawni i adwokaci planowali złożyć pozew przeciwko Gowinowi za jego słowa na Facebooku. Ówczesny poseł, dziś minister sprawiedliwości napisał wtedy, że proponowane przez adwokatów i radców zmiany służą tylko "przykrywaniu złodziejstwa i oszustwa".

- Adwokatura wytknęła, że pełnomocnikiem procesowym będzie mógł być każdy magister prawa - łącznie z takim, który został skazany za oszustwo lub były adwokat usunięty za nieetyczne zachowanie. Myślę, że minister nie znał dokładnie tych argumentów. Mam nadzieję, że teraz zechce na nie spojrzeć - powiedział mecenas Pietrzak, który liczy na "nowe otwarcie".

- Pan minister ma tę zaletę, że nie jest prawnikiem i tę, że jest mądrym człowiekiem. Jeśli wykaże się otwartością i będzie słuchał naszych argumentów, wszyscy możemy zyskać. Bo wymiar sprawiedliwość to nie tylko sędziowie, to także adwokaci, ale przede wszystkim klienci, którzy chcą osądzania spraw, a nie odhaczania.

Nowy rząd Donalda Tuska [ZDJĘCIA MINISTRÓW] >>

DOSTĘP PREMIUM