To będzie minister urzędnik, a nie minister praktyk. Prawnicy o Gowinie

Takie głosy można usłyszeć od sędziów czy adwokatów. Prawnicy jednoznacznie nie krytykują decyzji o powołaniu Jarosława Gowina na ministra sprawiedliwości, ale przyznają, że może być różnie.

Sędziowie generalnie na temat nowego ministra w większości oficjalnie nie chcą się wypowiadać, jakby mieli obawy. Nieoficjalnie mówią o zaskoczeniu czy nieprzemyślanej decyzji.

Ci, którzy zdecydowali się z nami porozmawiać oficjalnie, to sędziowie ze Stowarzyszenia "Iustitia". Sędzia Jarosław Kowalski z Sądu Okręgowego w Lublinie mówi TOK FM, że nie ma podstaw podważać decyzji władzy wykonawczej, jaką jest rząd i jego szef Donald Tusk. Ale.. - Pracuję w wymiarze sprawiedliwości 16 lat i nie przypominam sobie takiej sytuacji, choć nie wykluczam, że coś takiego się zdarzyło, by ministrem sprawiedliwości nie była osoba bezpośrednio związana z prawem - mówi Kowalski. - Czy to lepiej czy gorzej? Powiem tak: zobaczymy po owocach - dodaje.

Jak mówi sędzia Kowalski, ważne, by nowy minister podjął wyzwanie zreformowania wymiaru sprawiedliwości. Chodzi m.in. o to, by procesy trwały krócej i by orzekanie było bardziej skuteczne. - Pozostaje mieć nadzieję, że osoba, która będzie piastować godność ministra sprawiedliwości sprosta temu zadaniu i odpowie na potrzeby związane z tą gruntowną reformą wymiaru sprawiedliwości - dodaje sędzia. Stowarzyszenie "Iustitia" od dłuższego czasu zgłasza takie postulaty - choćby taki, by na rozprawie nie było konieczności odczytywania aktu oskarżenia, który strony i tak przecież znają. A takie odczytywanie, bywa, że trwa kilka godzin, a nawet dni.

"To będzie urzędnik"

Mecenas Andrzej Maleszyk z Lublina wcześniej przez wiele lat był doświadczonym prokuratorem. Mówi nam, że zaskoczyła go decyzja premiera o powołaniu Jarosława Gowina na szefa resortu sprawiedliwości. - Minister Kwiatkowski był tak medialny, że wydawało mi się, że niejako z automatu nadal będzie ministrem - mówi Maleszyk.

Nie chce jednoznacznie oceniać tego, że szefem resortu zostaje osoba niezwiązana bezpośrednio z prawem. - Pod względem formalno-prawnym nie ma żadnych przeciwskazań - mówi mecenas. Ale... - Oczywiście, wcześniej z wszystkimi tymi ministrami, którzy byli praktykującymi prawnikami sędziom czy pakuratorom pracowało się lepiej, bo oni znali temat. Nie jest to na pewno przesłanka zasadniczą, ale na pewno bardzo istotną, bo to pomaga - mówi Maleszyk. Jego zdaniem, powołując ministra, ktoy nie jest prawnikiem, zgadzamy się na to, by był on głównie urzędnikiem. - A więc, że sprawuje tylko nadzór administracyjny - dodaje Maleszyk.

Prokuratorzy na temat nowego ministra nie chcą się wypowiadać mówiąc wprost "naszym szefem i tak jest prokurator generalny".

Skłonny do dialogu?

Decyzja jest przez większość prawników krytykowana, ale pojawią się też głosy, że być może nowy minister będzie bardziej skłonny do dialogu ze środowiskiem prawniczym niż jego poprzednik. Takiego zdania jest m.in. sędzia Anna Adamską - Gallant, przewodnicząca Stowarzyszenia "Iustitia" w Lublinie. - Oczywiście nie ja jedna jestem zaskoczona tą decyzją, bo wydaje się, że co do zasady ministrem sprawiedliwości powinien być prawnik, a więc osoba, która wie, jak wymiar sprawiedliwości funkconuje - mówi sędzia.

Jej zdaniem, osoba zupełnie nowa, taka jak Jarosław Gowin, będzie się musiała "wymiaru sprawiedliwości nauczyć", a na to potrzeba czasu. Sędzia dostrzega też jednak plusy. - Być może cenne będzie nowe, świeże spojrzenie z zewnątrz. Być może też pan minister będzie bardziej skłonny do dialogu ze środowiskami prawniczymi, którego naszym zdaniem ze strony ministra Kwiatkowskiego brakowało - mówi sędzia.

Kto nie wszedł do rządu Tuska? Galeria odrzuconych>>

DOSTĘP PREMIUM