Terlikowski o wywiadzie-rzece z abp Michalikiem: wzywa księży, żeby byli ubodzy. Ubóstwo służy kapłaństwu

Grzegorz Górny i Tomasz Terlikowski przeprowadzili z abp. Józefem Michalikiem wywiad-rzekę. O tym, co Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski opowiadał w radiu TOK FM jeden z współautorów.

Książka"Raport o stanie wiary w Polsce" od dwóch tygodni jest w księgarniach. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik w rozmowie z Grzegorzem Górnym i Tomaszem Terlikowskim opowiada o swoim spojrzeniu na współczesny Kościół i jego rolę w naszym kraju.

Tytuł książki inspirowany był "Raportem o stanie wiary" pióra Josepha Ratzingera, obecnego papieża, który w mocnej momentami diagnozie, rozlicza się też z bolesnymi problemami Kościoła na świecie np. ujawnianymi na całym świecie przykładach wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży.

W wywiadzie-rzece Michalik mówi o wielu sprawach: o rodzinach wielodzietnych, antykoncepcji, politycznym zaangażowaniu księży. Jest też o stosunku kleru do pieniędzy w kontekście działalności Komisji Majątkowej, dzięki której w ręce duchownych wróciły potężne majątki.

Tomasz Terlikowski opowiadał dziś w Popołudniu Radia TOK FM, że w książce arcybiskup Michalik wyjaśnia szczegółowo, czemu jego archidiecezja zdecydowała nie walczyć o odzyskanie majątku. - Ten zwrot się należał, bo majątek został ukradziony. Wiadomo jednak, że w takiej sytuacji zawsze pojawi się ktoś, kto będzie chciał ukręcić na tym własne lody. Abp Michalik uważa, że lepiej dla Kościoła jest, żeby był biedniejszy, ale czysty - mówi Terlikowski. - Wzywa też księży, żeby byli ubodzy, bo ubóstwo służy kapłaństwu. Z dużym bólem mówi, że księżą zbyt często oglądają telewizję, a za rzadko trwają przy adoracji najświętszego sakramentu, za mało książek czytają i nie bardzo mają z czego zrobić kazania. Ludzie nie przychodzą do Kościoła, żeby wysłuchać streszczenia programów telewizyjnych - relacjonował wypowiedzi arcybiskupa gość Grzegorza Chlaty.

To pierwsza taka książka, w której dokonana jest ocena miejsca Kościoła i wiary w Polsce.

DOSTĘP PREMIUM