Mikołejko ws. kary śmierci: Słowa arcybiskupa wbrew nauczaniu Jana Pawła II

- To zapowiada dramatyczną dyskusję wewnątrz Kościoła i ze światem świeckim - mówi filozof religii, profesor Zbigniew Mikołejko. Profesor odniósł się do dzisiejszej wypowiedzi arcybiskupa Józefa Michalika, który przytaczając zapis z ?Katechizmu kościoła katolickiego", argumentował za wprowadzeniem kary śmierci w szczególnych przypadkach.

- W jednym z punktów katechizmu jest napisane, że jeśli przestępca jest wielokrotny i nie ma innej możliwości, by ochronić inne życie, bo ciągle mu zagraża, w bardzo wyjątkowych sytuacjach, nie byłoby przekroczeniem prawa bożego podjęcie decyzji o pozbawieniu życia takiego człowieka - stwierdził abp Michalik. Wcześniejszych poseł Mariusz Kamiński, wiceprezes PiS, powoływał się na ten sam punkt, odpowiadając warszawskiemu metropolicie, kardynałowi Kazimierzowi Nyczowi, który jest przeciwnikiem kary śmierci. Nycz się myli. Kościół jest za karą śmierci>> - przekonywał.

Słowa arcybiskupa wbrew nauce JPII

- Arcybiskup opowiedział się za karą śmierci wbrew nauczaniu Jana Pawła II, wbrew stanowisku kościoła uniwersalnego - komentuje profesor Mikołejko - Widać, że w tej kwestii coś się dzieje. Ta sprawa będzie najbardziej dramatyczną w dyskusji wewnętrznej w Kościele i ze społeczeństwem - dodał.

Kara śmierci? Nie w UE

Przywrócenie kary śmierci w Polsce jest trudne, ponieważ wyklucza to podpisanie i ratyfikowanie przez Polskę protokołu szóstego do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który zakazuje stosowania kary śmierci w okresie pokoju. Był to jeden z warunków przystąpienia do Unii Europejskiej

Według informacji zgromadzonych przez Amnesty International liczba zarejestrowanych przez nią wykonanych wyroków śmierci spadła z co najmniej 714 straconych w 2009 roku do co najmniej 527 w 2010.

Dane te nie obejmują Chin, które utajniają liczbę wykonywanych egzekucji. W ciągu ostatnich 10 lat aż 31 krajów zdecydowało się zaprzestać stosowania takiej kary. Wśród krajów w czołówce zestawień AI, które dalej wykonują wyroki śmierci są: Chiny, Iran, Arabia Saudyjska, Stany Zjednoczone i Jemen.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM