Lewandowski w TOK FM: Mowa Sikorskiego mocna. To wezwanie do wyrwania Europy z niemocy

Są sprawy (w przemówieniu Sikorskiego - red.), które się mogą Niemcom nie podobać, dlatego nie rozumiem straszaka niemieckiego, który wyciąga się do wojny domowej - dodał gość Poranka komentując reakcję Prawa i Sprawiedliwości, która domaga się dymisji szefa MSZ po jego mowie w Berlinie. - To wezwanie do wyrwania Europy z niemocy.

Mowa Radka Sikorskiego była mocna i słyszalna, Bardzo potrzebny głos z kraju, który nie jest przyczyną kłopotów Europy - mówił Janusz Lewandowski, komisarz UE ds. budżetu, w TOK FM. - Są sprawy (w przemówieniu Sikorskiego - red.), które się mogą Niemcom nie podobać, dlatego nie rozumiem straszaka niemieckiego, który wyciąga się do wojny domowej - dodał gość Poranka komentując reakcję Prawa i Sprawiedliwości , która domaga się dymisji szefa MSZ.

Czytaj całe przemówienie>>

Jego zdaniem dobrze złożyło się, że wezwanie do aktywizmu pojawiło się w tym samym czasie wystosował prezydent USA, Barack Obama. To wezwanie to wyrwania Europy z niemocy. "Mniej swobody, za więcej bezpieczeństwa"

Przeczytaj też opinię Waldemara Pawlaka: "Wystąpienie Sikorskiego nie było wystąpieniem rządu" >>>

To, co jest, najbardziej potrzebne, to ugaszenie pożaru w krajach, które mają euro i borykają się z kryzysem wspólnej waluty. - Dwa lata po rozpoczęciu kryzysowego zarządzania Unią, poza sporami budżetowymi, nie są realizowane przedsięwzięcia dalekosiężne, które planowano od lat - jak Europa 2020, strategia odpowiedzialności klimatycznej czy kroki na rzecz wspólnego rynku. To wszystko odłożono na półkę. Zamiast pożaru greckiego mamy niespłacalne koszty spłacania pożyczek przez Włochy czy Hiszpanię. Jest gorzej niż na początku kryzysu. Szuka się środków, które zatrzymają kulę śniegową - klarował Lewandowski.

"The Economist": Historyczne wystąpienie Sikorskiego, polityczna waga ciężka

DOSTĘP PREMIUM