Do trzech razy sztuka, czyli jak minister transportu do studia TOK FM docierał... [WIDEO]

Do Poranka Radia TOK FM został zaproszony minister, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak. To jednak nie był ''jego dzień''.

Godzina: 7:46:15 Powinna rozpocząć się rozmowa z ministrem Sławomirem Nowakiem. Ministra, notabene transportu, w studio brak. Redaktor Paradowska zabawia słuchaczy przeglądem prasy.

Poranne kłopoty Ministra Transportu.

Godzina: 7:50:33 Udało się połączyć z ministrem telefonicznie! Dostajemy potwierdzenie informacji - minister uważa, "na tym etapie rozwoju cywilizacyjnego nie jest nam to (koleje dużych prędkości - red.) potrzebne"

Godzina: 7:52:40 Słyszymy komunikat: "Proszę czekać... rozmowa będzie kontynuowana...". Połączenie zerwane! Minister ma kłopot nie tylko z transportem, ale i łącznością.

Godzina: 7:55:36 Sławomir Nowak dociera do studia! Brawo za wytrwałość!

Lepsze, czystsze i szybsze pociągi...

- Zadeklarował Pan, że nie będziemy mieli w Polsce szybkich kolei w 2020 roku. Cóż to za krzywdę nam Pan robi? - pytała swojego gościa Janina Paradowska. - Jeśli znajdzie się inwestor, to zapraszamy do Polski. Nie ma problemu. Teraz jest to dla nas za duży wydatek - odpowiedział Sławomir Nowak. Minister uważa, że lepiej modernizować już istniejące linie kolejowe niż porywać się na wielkie projekty. - Mamy niewielkie dystanse między stolicą, a głównymi ośrodkami miejskimi. Wystarczy nam modernizacja i podniesienie standardowej prędkości pociągów do 200 km/h i mamy szybkie koleje - mówił minister. Jednocześnie przyznał, że kolej jest najbardziej zapóźnionym obszarem, z jakim ma do czynienia w resorcie. - Gruntownej modernizacji wymaga zarządzenie spółkami, które są w grupie PKP - mówił w Poranku Radia TOK FM. Według przytoczonych przez Nowaka danych, w taborze kolejowym Intercity S.A. średni wiek wagonu to 28 lat. - To musimy zmodernizować bardzo gwałtownie. Koszt wyniesie 3 mld złotych. Chciałbym, żeby po mnie zostało po mnie "coś". Takie twarde rzeczy, jak lepsze, czystsze i szybsze pociągi - deklarował.

DOSTĘP PREMIUM