Prawie 1 000 skarg w dwa dni. Gorąca linia w biurze Rzecznika Praw Pacjenta

Do biura Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło już prawie 1000 (dokładnie 939) skarg w sprawie refundacji leków, głównie telefonicznych. Urzędnicy mówią o rekordzie. Większość dotyczy wystawianych przez lekarzy recept z pieczątką "Refundacja do decyzji NFZ". Najwięcej wpłynęło zgłoszeń z mazowieckiego, śląskiego i Małopolski.

Większość z nich to skargi telefoniczne zgłaszane na ogólnopolską bezpłatną infolinię RPP 800-190-590. Podobna liczba skarg spływa każdego roku, kiedy kończą się w przychodniach i szpitalach kontrakty z NFZ i pojawia się problem z dostępem do niektórych usług medycznych. Urzędnicy w biurze RPP mówią o podobnej liczbie skarg na szpitale, które pobierały opłaty za znieczulenia porodowe.

Pacjenci skarżą się na problemy z realizacją recept z adnotacją o refundacji "Refundacja do decyzji NFZ". W aptekach muszą płacić za nie 100 proc. wartości leku. Aptekarze odmawiają też realizacji recept z refundacją w przypadku zamieszczenia dwóch adnotacji "Zasłużony HDK" (Honorowy Dawca Krwi) i "Do decyzji NFZ". Pacjenci skarżą się też na lekarzy, którzy odmawiają wydawania recept bez adnotacji "Refundacja do decyzji NFZ" w sytuacji, gdy pacjent okazuje dokument potwierdzający status ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarze nie chcą też oznaczać recept literą "P", co utrudnia dostęp do leków w leczeniu chorób przewlekłych.

O co chodzi z pieczątką

Pieczątka "Refundacja do decyzji NFZ" przybijana na receptach to forma protestu lekarzy. Recepta z pieczątką jest ważna, ale problemy pojawiają się przy płaceniu za lek. Farmaceuci chcą bowiem od pacjentów 100 proc. wartości ceny, co w wielu przypadkach oznacza bardzo duże wydatki (nawet kilkaset złotych).

Dziś z premierem spotykają się lekarze, którzy mają zdecydować o ewentualnym zakończeniu tzw. protestu pieczątkowego. Domagają się zmiany ustawy refundacyjnej w dwóch miejscach. Nie podoba im się zapis dot. obowiązku weryfikowania przez lekarza, czy pacjent jest ubezpieczony oraz określania na recepcie stopnia refundacji leku.

Dzień rozmów

Dziś rano premier Donald Tusk spotkał się z Ministrem Zdrowia Bartoszem Arłukowiczem w sprawie ustawy refundacyjnej. W spotkaniu uczestniczyli też Jacek Paszkiewicz - Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia i Krystyna Barbara Kozłowska - Rzecznik Praw Pacjenta.

Minister zdrowia ma dziś jeszcze rozmawiać w sprawie ustawy refundacyjnej z prezesami Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Aptekarskiej. Także w tych rozmowach ma uczestniczyć Rzecznik Praw Pacjenta.

Spór o ustawę i listę leków refundowanych. Czytaj najnowsze informacje>>

Czy Bartosz Arłukowicz powinien stracić tekę ministra?

DOSTĘP PREMIUM