Pierwszy polski satelita leci w kosmos!

Urządzenie zbudowali studenci z Politechniki Warszawskiej. Jest wielkości kostki Rubika. PW-Sat na orbitę poleci 13 lutego wyniesiony przez rakietę Vega zbudowaną przez Europejską Agencję Kosmiczną. A poleci głownie po to, żeby... wrócić.
 

Rakieta nośna Vega Europejskiej Agencji Kosmicznej jest gotowa do swojego pierwszego startu. W poniedziałek, 13, wyniesie na orbitę 9 satelitów, w tym polskiego nanosatelitę PW-Sat, zbudowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Rakieta wystartuje z Europejskiego Portu Kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to PW-Sat będzie pierwszy polskim satelita w kosmosie - zapowiada w rozmowie z TOK FM Maciej Urbanowicz, ze Studenckiego Koła Astronautycznego przy Politechnice Warszawskiej.

Od rozmiarów telefonu do autobusu

Polski satelita jest naprawdę niewielki. To kostka o wymiarach 10x10x11,3 cm i wadze 1 kilograma. - Są bardzo rożne satelity. Najmniejsze są wielkości telefonu komórkowego, największe autobusu - tłumaczy. - Wszystko zależy od misji jaką ma pełnić. W naszym przypadku jest to misja technologiczna, dzięki czemu mogliśmy zminimalizować wielkość satelity - opowiada młody naukowiec.

Koniec zaśmiecania orbity

PW-Sat satelita będzie testował nowy system tzw. dezorbitacji satelitów, tzn. usuwania ich z orbity. Dookoła Ziemi krąży około 13 tys. sztucznych śmieci kosmicznych wielkości co najmniej 10 cm. Mniejszych jest kilka milionów. Zagrażają one satelitom i misjom załogowym. Chodzi o to, żeby po zakończeniu misji, wystrzelony satelita mógł być usunięty z orbity. - I my to właśnie będziemy symulować. Zakładamy, że nasz satelita zakończy misję i będzie ściągnięty z orbity. Wykorzystamy do tego zjawisko oporu atmosferycznego. Polska technologia należy w tej dziedzinie do światowej czołówki. - O ile zjawisko oporu jest znane, o tyle rozwiązań technicznych je wykorzystujących możemy policzyć na palcach jednej ręki - mówi Urbanowicz.

Drugi, poważniejszy satelita już w drodze

Projekt powstał we współpracy z Centrum Badań Astronomicznych Polskiej Akademii Nauk, w którym budowany jest także drugi satelita - BRITE. - Oczywiście nie było żadnego wyścigu między projektami. Nawet pracowaliśmy w jednym laboratorium - zapewnia Urbanowicz.

- PW-Sat jest zaliczany do kategorii tzw. nanosatelitów. BRITE będzie nieco wyżej, to mikrosatelita - tłumaczy dr Stanisław Bajtlik z Centrum Astronomicznego PAN. - To będzie kostka o boku 20 centymetrów. Będzie też bardziej zaawansowany, wyposażony w dwa teleskopy, będzie można nim sterować - opowiada dr Bajtlik. Start BRITE planowany jest na koniec września.

W poniedziałek, 6 lutego w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika PAN przy ul. Bartyckiej, Maciej Urbanowicz wygłosi otwarty wykład o PW-Sacie

DOSTĘP PREMIUM