Osiatyński w TOK FM: Być może autorom trzeba płacić w inny sposób

- W dzisiejszym świecie jest bardzo trudno chronić prawa autorskie, więc być może autorom trzeba płacić w inny sposób - prof. Jerzy Osiatyński, w kontekście podpisania umowy ACTA, mówił o komplikacjach dotyczącego przestrzegania praw autorskich w sieci. - Nie wydaje mi się, żeby na dłuższą metę, za 15 czy 20 lat, można było dalej tego przestrzegać - dodał doradca prezydenta Komorowskiego w Poranku TOK FM.

Prof. Jerzy Osiatyński, doradca prezydenta ds. ekonomicznych, towarzyszy głowie państwa podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Przyznał jednak, że rozmawiał z prezydentem Komorowskim na temat kontrowersji wokół podpisania międzynarodowej umowy ACTA: - Co prawda ACTA to nie jest główny temat Davos, ale bardzo słuchamy tego, co się dzieje także w tym obszarze i wydaje się, że nazbyt późno mówimy o potencjalnych konsekwencjach ACTA, czy rzeczywiście są takie groźne - zapewniał.

Jak płacić twórcom w XXI wieku

- Wszyscy mówimy o naruszaniu praw autorskich, ale w dzisiejszym świecie bardzo trudno jest chronić te prawa, więc być może autorom trzeba płacić w inny sposób - zaproponował prof. Osiatyński w TOK FM. I zastanawiał się: - Ktoś musi im zapłacić, ale czy za ich trud w rezultacie którego powstaje film, muzyka, wszystko z czego korzystamy w internecie, oni nie powinni być wynagradzani w inny sposób?

- Nie wydaje mi się, żeby na dłuższą metę, za piętnaście czy dwadzieścia lat, można było dalej tego przestrzegać - mówił poranny gość TOK FM.

"Nie bójmy się dialogu publicznego"

- Mamy pewne problemy z komunikacją społeczną, jest jakaś niewykorzystana przestrzeń - przyznał doradca prezydenta. - Wszyscy zbyt mało wiemy, w którym miejscu jesteśmy, jakie będą konsekwencje poszczególnych przepisów prawnych, nowych rozwiązań - ubolewał Jerzy Osiatyński. I podał za przykład historię ustawy refundacyjnej, obecnie sprawę związaną z ACTA.

- Powinniśmy mniej robić po cichu, a więcej przy otwartej kurtynie, nie bać się publicznego dialogu - przekonywał prof. Osiatyński. - Musimy mówić o ważnych rzeczach, a nie wykorzystywać dialog do doraźnej walki politycznej. To jest wyzwanie dla wszystkich stron społecznego dialogu - mówił Jerzy Osiatyński w Poranku TOK FM.

TOK FM PREMIUM