"Bankier ubogich" w Polsce. "To oni nauczyli mnie całkowicie nowej ekonomii"

Laureat pokojowej Nagrody Nobla, nazywany "Bankierem ubogich", Muhammad Yunus od jutra w Polsce. Przez kilkadziesiąt lat udowodnił, że kilkadziesiąt dolarów może pomóc czasami stanąć biednym na nogi. W naszym kraju wygłosi dwa wykłady otwarte w Warszawie i Krakowie. Spotka się m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Yunus zamiast rozdawać jałmużnę, zaczął najuboższym dawać kredyty. Na pożyczki z klasycznych instytucji, mieszkańcy bangladeskich czy afrykańskich wsi nie mają szans, bo banki im nie ufają i uznają zajmowanie się tak małymi pożyczkami za zbyt kosztowane.

Yunus udowodnił, że tzw. mikrokredyty są być może jednym ze skuteczniejszych instrumentów walki z ubóstwem. Dlatego uważany jest za jednego największych innowatorów na świecie, a recenzje do polskiego tłumaczenia jego książki napisali, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej i prof. Leszek Balcerowicz.

Bank dla najuboższych

Kilkadziesiąt dolarów czasem wystarczy, by najubożsi stanęli na nogi, wysłali dzieci do szkoły lub rozwinęli mały biznes. Krok po kroku w latach 70-tych Yunus stworzył bank, który przygotował właśnie ofertę dla nich. Powstanie tej instytucji poprzedzone było latami współpracy z mieszkańcami wioski Jobra. Dzięki ścisłym zasadom, które opracował, wielkiemu zaangażowaniu jego współpracownikom - odsetek spłaty kredytów w jego Grameen banku wynosi 99 proc. Mikrobanki zaczęły powstawać niemal na wszystkich kontynentach świata, a z ich oferty skorzystało 200 milionów ludzi. - Ubodzy nauczyli mnie całkowicie nowej ekonomii - podsumowuje.

System nie jest doskonały

Ostatnie trzy dekady badań nad tym fenomenem udowodniły, że mikrokredyty nie są idealnym instrumentem. Padają ofiarą nadużyć, z obu stron, a niektórych pożyczkobiorców wpędzają w spiralę zadłużenia. Ich skuteczność wzrasta, gdy w ofercie mikrobanków towarzyszą im np. mikrolokaty i mikroubezpieczenia, które chronią najuboższych przed kataklizmami i pozwalają im zaoszczędzić na czarną godzinę.

We wtorek 31 stycznia w godz. 18-20 - Junus spotka się z Warszawiakami w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego . W czwartek w godz. 11-12.30 - wykład otwarty wygłosi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (budynek główny, stara aula, ul. Rakowicka 27).

W Polsce Yunus spotka się też m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

DOSTĘP PREMIUM