Grodzka tworzy w Sejmie zespół świeckiego państwa. "Raczej walki z Kościołem"

Posłanka Ruchu Palikota Anna Grodzka tworzy parlamentarny zespół świeckiego państwa. Posłanka chce demokracji wolnej od wpływów religijnych i zmiany prawa odnoszącego się do polityki państwa wobec Kościołów i związków wyznaniowych. Zespół będzie analizował obecne prawo dotyczące wyznań, pierwszy na warsztat pójdzie też konkordat.

- Świeckie państwo to takie, w którym żaden Kościół, żadne wyznanie nie ma bezpośredniego, instytucjonalnego wpływu na państwo. Wiele ustaw ma te wady, że psuje demokrację, dając nadzwyczajne prerogatywy Kościołowi katolickiemu - mówi posłanka Anna Grodzka. Posłanka jednocześnie przyznaje, że Kościół katolicki w Polsce ma i tradycję, i misję. - Ale to jest misja niezależna od państwa i trzeba chronić sferę państwa i sferę Kościoła również przed współzależnością - uważa.

Zespół jest otwarty dla wszystkich posłów, ale budzi opór także wśród niektórych posłów lewicy. Ryszard Kalisz z SLD zapowiada, że się do niego nie zapisze. - Chciałbym debaty publicznej na temat neutralności światopoglądowej, a nie takiej walki w postaci wzajemnego podburzania się - mówi Kalisz.

- Trzeba by go nazwać "zespół do walki z Kościołem", bo to by lepiej oddawało charakter tego zespołu - mówi Stefan Niesiołowski z Platformy Obywatelskiej. - Ja na pewno się nie zapiszę. Mogę poinformować kolegów z Ruchu Palikota, żeby na mnie nie liczyli - dodaje z uśmiechem.

Powstanie zespołu swoimi podpisami poparło na razie 40 posłów.

Polska w tajnej korespondencji Thatcher, Cartera i Reagana: Komunizm tu nie pasuje >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM