Polacy czekają w Boliwii na wyroki za przemyt kokainy. W tle znowu nigeryjscy werbownicy

Trójka Polaków czeka na wyroki za przemyt kokainy w więzieniach w Boliwii. Jeden z mężczyzn w zakładzie karnym w La Paz, kolejny - w Santa Cruz. Tam też od ponad roku na wyrok czeka Polka. Do przemytu namówił ją mąż Nigeryjczyk. - Rzeczywiście, w tym fachu jest bardzo duża nadreprezentacja Nigeryjczyków - ocenia w rozmowie z TOK FM konsul Dariusz Latoszek z polskiej ambasady w Limie, która odpowiada za Polaków przebywających także na terenie Boliwii.

Wcześniej w boliwijskich więzieniach Polacy stanowili rzadkość. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy trafiło tam czworo więźniów z polskim paszportem. - Problemem jest funkcjonowanie słynnego w boliwijskim kodeksie karnym art. 1005, który pozbawia oskarżonego o przemyt narkotyków praw, które mają inni oskarżeni. Nie może on np. wyjść z więzienia, jeśli przez kilkanaście miesięcy tamtejszy sąd nie zdoła go skazać. Innym więźniom takie prawo przysługuje - wyjaśnia Latoszek.

Za przemyt kokainy grozi w Boliwii nawet do 20 lat więzienia. Polacy przebywający w tamtejszych więzieniach mogliby odbywać wyroki w kraju, ale muszą być najpierw skazani właśnie w Boliwii.

Obaj mężczyźni z Polski, którzy na wyrok czekają w więzieniach w La Paz i Santa Cruz, mają - według służb - powiązania z grupami przestępczości zorganizowanej. Przemyt kokainy, na którym wpadli, nie był dla nich pierwszym. Inaczej jest w przypadku kobiet.

6-8 tys. dolarów za wyjście z więzienia

Jak ustalił reporter TOK FM jednej z nich udało się wyjść po ośmiu miesiącach z więzienia na warunkowe zwolnienie. Kosztowało ją to kilka tysięcy dolarów. Nieoficjalnie wiadomo, że z boliwijskiego więzienia można wyjść za 6-8 tys. dolarów. Za tę cenę Polka mogła dostać się do stolicy Peru, zdobyć dokumenty poświadczające legalny przyjazd do tego kraju, po czym wrócić do Polski z "czystą kartą".

Przemycała niewielką ilość kokainy ukrytą w guzikach kurtki. Najpewniej została wystawiona przez przemytników. Boliwijska policja zatrzymała ją już po odprawie celnej, kiedy zajęła miejsce w samolocie. Funkcjonariusze mieli jej dokładne dane i wiedzieli, gdzie jest ukryta kokaina. Zdecydowaliśmy się nie opisywać szczegółowo całego mechanizmu i sposobu działania przy takiej ucieczce.

Druga z Polek ciągle czeka na wyrok. Do przemytu nakłonił ją mąż, obywatel Nigerii. Kokainę ukryła w podwójnym dnie walizki. Wiadomo, że teraz nie ma kontaktu z mężem.

"Połykacze" to tylko zasłona dla większego ładunku

Z podobnymi przypadkami mieliśmy do czynienia, opisując i pokazując historie Polek więzionych za przemyt kokainy w więzieniach w Peru.

Zobacz wideo

- Najpopularniejszym sposobem na przemyt kokainy jest jednak połykanie kapsułek - wskazuje konsul Dariusz Latoszek, który zajmuje się więźniami. - To bardzo niebezpieczne, bo kiedy kapsułka pęknie, grozi to śmiercią - przestrzega dyplomata. - Przemytnicy uważają, że to dobry sposób, bo trudno go wykryć. Narkotyków nie wyczuje pies, ale za to kapsułki widać przy prześwietleniu RTG. Dlatego tacy ludzie są wystawiani przez grupy organizujące przemyt po to, by obok mógł przejść niezauważony większy ładunek - wyjaśnia konsul.

Boliwia jest jednym z głównych producentów kokainy na świecie. Wyprzedza ją na tej niechlubnej liście Peru. Warunki w latynoamerykańskich więzieniach są trudne, ale nie tragiczne czy niebezpieczne. Opisywaliśmy je już w reportażach o Polakach odsiadujących wyroki w więzieniach w Peru i w Ekwadorze.

2 tys. ofiar azbestu. Szefowie wytwórni eternitu skazani na 16 lat >>

DOSTĘP PREMIUM