Związki partnerskie? Poseł PiS: najważniejsza jest rodzina, w niej rodzą się dzieci [RANNI POLITYCY]

Poseł PO przygotował projekt ustawy o związkach partnerskich. - To nie dotyczy tylko par homoseksualnych - tłumaczyła Małgorzata Kidawa-Błońska, kiedy Mariusz Błaszczak (PiS) stwierdził, że najważniejsza jest rodzina i państwo powinno ją wspierać. - Nic nam do tego, co robią dorośli ludzie u siebie w domu - powiedział szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł PO Artur Dunin ma gotowy projekt ustawy ws. związków partnerskich . Chodzi w nim m.in. o rozwiązania kwestii dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów czy obowiązku alimentacyjnego. Dotyczy związków hetero- i homoseksualnych. Nie dotyczy adopcji dzieci. Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła, że projekt jest konsultowany wewnątrz klubu. Po konsultacjach - najprawdopodobniej - nastąpi debata w Sejmie.

To w rodzinie rodzą się dzieci...

Mariusz Błaszczak z PiS podkreślał, że jego partia jest przeciwna związkom partnerskim. - Najważniejsza jest rodzina i państwo powinno ją wspierać. Bo to w rodzinie rodzą się dzieci. Nic nam do tego, co robią dorośli ludzie u siebie w domu - stwierdził poseł.

Robert Biedroń cieszy się, że powstają nowe projekty i będą konsultowane "poza emocjami politycznymi", bo regulują one ważne kwestie. Poseł Ruchu Palikota apeluje, byśmy zastanowili się, jak "po ludzku" godnie rozwiązać kwestie, z którymi borykają się osoby, które są w związkach partnerskich.

Temat zastępczy?

- Polska rodzina przeżywa kryzys, nie tylko finansowy. Mamy fatalną sytuację demograficzną - powiedział Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski. - Jesteśmy zdania, że są ważniejsze sprawy, a w prawie cywilnym jest wiele zapisów, które pozwalają rozstrzygnąć kwestie nieformalnych związków - dodał Cymański.

Kidawa-Błońska apelowała, by nie sprowadzać związków partnerskich tylko do związków par homoseksualnych. I by pozwolić ludziom, którzy są w związkach nieformalnych, mieć takie same prawa jak małżeństwa. Poseł Błaszczak stwierdził, że takie stanowisko posłanki PO świadczy o tym, że Platforma jest partią lewicową.

Są gotowe dwa inne projekty przygotowane wspólnie przez Ruch Palikota i SLD.

Wstrząsający raport. W Indiach dziennie z niedożywienia umierają 3 tys. dzieci >>

DOSTĘP PREMIUM