"Grecja staje się międzynarodowym protektoratem" [KOMENTARZE]

- Mówi się, że zabierają Grecji suwerenność. Jednak gdyby nie obecne działania, Grecy za jakiś czas sami marzyliby, żeby ktoś ich podbił - mówił w TOK FM historyk prof. Marcin Kula.- Grecy raczej chcą o napisania rzetelnej historii kryzysu. Tak, żeby nie zostali zapamiętani, jako czarny lud Europy, który doprowadził do wszelkiego zła - uważa Zbigniew Parafianowicz, szef działu zagranicznego "Dziennika Gazety Prawnej". Z kolei Renata Kim z "Wprost" sądzi, że w Polsce może powtórzyć się grecki scenariusz. - Czekają na nas takie same pokusy - przewiduje.

Grecja dostanie pomoc. Program obejmuje pożyczkę w wysokości 130 mld euro od eurolandu i Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz umorzenie części długu (100 mld euro) przez wierzycieli prywatnych. W ramach 130 mld euro 30 mld to gwarancje dla inwestorów zachęcające ich do wymiany obligacji greckich na papiery o niższej wartości. W zamian za pomoc tzw. trojka, czyli Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW, zobowiązała Grecję do wprowadzenia oszczędności, a w ich ramach m.in. do likwidacji znacznej liczby miejsc pracy w sektorze publicznym i obniżki pensji minimalnej o 22 procent.

- Wielu twierdzi, że Grecja i tak zbankrutuje - zauważył prowadzący "Poranek" Jan Wróbel. - Chyba niewielu ma złudzenia, że Grecja wykaraska się ze swoich kłopotów - uważa Zbigniew Parafianowicz, szef działu zagranicznego "Dziennika Gazety Prawnej". - Teraz chodzi tylko o to, żeby bankructwo było w miarę kontrolowane i jak najmniej zabolało strefę euro - tłumaczył dziennikarz.

Grecja staje się protektoratem

Jan Wróbel zwrócił uwagę, że nie chodzi jedynie o pieniądze. - Oni oddają część swojej suwerenności, to jest zupełnie nowa historia - mówił w "Poranku". - Grecja staje się międzynarodowym protektoratem - uważa Parafianowicz. - Teraz, przy okazji nowej transzy pomocowej, wymuszono na niej wpisanie do konstytucji nadrzędności zasady zwracania pieniędzy pomocowych nad innymi wydatkami. Przecież to jest absolutne ograniczenie suwerenności w najważniejszym obszarze polityki - ocenia dziennikarz "Dziennika GP". - Co prawda zrezygnowano ze specjalnego urzędnika, który miał nadzorować pisanie budżetu greckiego, ale za to na stałe w Atenach będą rezydowali przedstawiciele tzw. trojki, czyli przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Komisji Europejskiej. Tak naprawdę to oni będą kreować politykę gospodarczą tego kraju - mówił Parafianowicz.

Grecy marzyliby, żeby ktoś ich podbił

- Od dawna pojęcie suwerenności państwa niezależnego ewoluuje - mówił prof. Marcin Kula, historyk z UW. - Łatwo jest teraz krzyczeć o naruszeniu suwerenności. Wszystko jednak w Grecji zmierza do katastrofy. Przypuszczam, że gdyby nie obecne działania, przyszedłby moment, że zaczęliby marzyć, aby ktoś ich w końcu podbił - uważa historyk. Nie zgodził się z nim Zbigniew Parafianowicz. - Grecy raczej marzą o tym, żeby napisać w miarę rzetelną historię kryzysu. Tak, żeby nie wyszło, że tylko oni są czarnym ludem Europy, który doprowadził do wszelkiego zła. To też wina tych nowych kolonizatorów, którzy przez lata karmili ten kraj tanim kredytem i tworzyli dla siebie wehikuł eksportowy - mówił dziennikarz.

- Ależ to jest mniej więcej dyskurs komunistyczny. Pod koniec trwania systemu, gdy okazało się, jak bardzo Polska jest zadłużona, nagle komuniści zaczęli mówić, że to nie jest wina tylko Gierka. Winni mieli być też tamci, którzy nam tak łatwo pożyczali - odpowiedział na to prof. Kula. Zdaniem Parafianowicza te sytuacje są nieporównywalne. - Niemcy w momencie tworzenia strefy euro doskonale zdawali sobie sprawę, że państwa południa nie spełniają kryteriów, które pozwalałyby im przyjąć euro. Jednak pokusa stworzenia wehikułu, który wchłonie niemiecki eksport, była tak ogromna, że strefę powołano. Do tego później niemieckie i francuskie banki udzielały Grekom, Hiszpanom tanich kredytów, przez co wykreowały sytuację, z którą się teraz zmagamy - ocenia dziennikarz.

Grecka pokusa grozi Polsce

- Grecja zawsze była biednym narodem. Nie ma się co dziwić, że tak chętnie brali wszelkie dopłaty i pożyczki - tłumaczyła Renata Kim z "Wprost". Zgodziła się z opinią, że Grecja weszła do strefy euro za wcześnie. - Skończyło się na tym, że zamiast przepięknych gajów oliwnych i drzewek pomarańczowych widać u nich ziemię leżącą odłogiem. Nie opłaca im się produkować, bo mogą pobierać unijne dopłaty - mówiła Kim. Dziennikarka dostrzega niebezpieczeństwo podobnego scenariusza w Polsce. - To tak jak w Świętokrzyskiem, najbiedniejszym regionie w Unii Europejskiej. Tam rolnicy już niczego nie produkują. Dostają dopłaty, siedzą w domach i oglądają telewizję. Jeśli ktoś pozwoli nam za szybko wejść do strefy euro, możemy powtórzyć grecki los. Co prawda mamy lepszą sytuację gospodarczą, ale to jest ten sam rodzaj pokusy - uważa Kim.

Posłuchaj całej rozmowy:

Oto liderzy, których zmiótł kryzys [LISTA FOREIGN POLICY] >>>

TOK FM PREMIUM