Cichocki w TOK FM: Problemem są nie mecze EURO, a porządek w strefach kibica

- Policja jest przygotowana na Euro 2012. Jest w stanie zabezpieczyć każdego rodzaju mecz, nawet o podwyższonym ryzyku - zapewnił w TOK FM Jacek Cichocki. Szef MSW podkreślał też potrzebę zmian w systemie przywilejów mundurówek. - Nie ma powodów, dla których funkcjonariusz ma dostawać 100 proc. wynagrodzenia, gdy jest na chorobowym. Tak jest teraz, ale zmienimy to - zadeklarował.

- Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, jestem umiarkowanie spokojny - powiedział w Poranku Radia TOK FM Jacek Cichocki. Szef MSW przyznaje, że pozostałych kilka tygodni do imprezy jest jeszcze potrzebnych. - Do zrobienia jest jeszcze dogranie współpracy między policją a służbami ochrony stadionu i stewardami. To oni na stadionie odpowiadają za bezpieczeństwo, dopiero gdyby sobie nie poradzą, wzywają policję - tłumaczył minister.

Jacek Cichocki zwracał uwagę na to, że ważniejszym wyzwaniem są nie mecze, ale porządek w miastach gospodarzach.

- Zwłaszcza w obszarze stref kibica. Są sztaby w poszczególnych miastach. Teraz kończy się praca nad planem operacyjnym zarządzania turniejem w skali całego kraju. Trzeba połączyć bezpieczeństwo, plany transportowe, obsługę klienta. To duże przedsięwzięcie - mówił minister.

Na potrzeby turnieju powstał ogólnopolski sztab policji w Legionowie. - Oczywiście po Euro nie zostanie zlikwidowany. To bardzo przyzwoicie zorganizowany sztab - ocenia Cichocki.

Część przywilejów zostanie

- W momencie gdy wysyłamy ludzi w 67. roku na emeryturę, policyjne warunki są mimo proponowanych zmian nie do przyjęcia - mówiła prowadząca Poranek Janina Paradowska. - W porównaniu z dzisiejszym systemem zmiany są dość radykalne. Nie ma szans, żeby ktoś uzyskał prawo do emerytury przed 55. rokiem życia - odpowiadał minister Cichocki.

Przyznał, że według propozycji rządu nadal utrzymany zostaje system zaopatrzeniowy, tzn. pieniądze na emerytury funkcjonariuszy zapewnia państwo. - Zakładamy, że państwo ma wobec tych, którzy służą obywatelowi, obowiązek dodatkowych przywilejów. To prawda, ten system zostaje utrzymany. Tylko że zaproponowany kształt tego systemu jest nieporównywalnie bardziej rozsądny - uważa Cichocki.

Przywilejów jest sporo: tzw. mieszkaniówki, mundurówki, lepiej płatne L4. - Każdy obywatel w Polsce, kiedy idzie na chorobowe, dostaje 80 proc. dochodów. Funkcjonariusz dostaje całość wynagrodzenia. Zmienimy to. Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby nie dostawał 80 proc. - zadeklarował szef MSW. Czy zgodzą się na to związki zawodowe? - Związki ciągle mówią "nie". Nie słyszałem z ich strony żadnego konstruktywnego słowa. Jednak w tym obszarze związki chyba rozumieją problem - mówił Jacek Cichocki.

Praca do 67. roku życia? Sprawdź, kiedy przejdziesz na emeryturę [TABELA]>>

DOSTĘP PREMIUM