TS dla Kaczyńskiego i Ziobry. "Popieramy każdy taki wniosek". "Igrzyska Platformy"

Wnioski o Trybunał Stanu dla Kaczyńskiego i Ziobry prawie gotowe - mówią posłowie Platformy Obywatelskiej. Prawnicy robią ostatnie korekty, a politycy partii rządzącej stawiają byłemu premierowi i byłemu ministrowi sprawiedliwości poważne zarzuty. To "łamanie Konstytucji RP oraz niedozwolony sposób nadzorowania ministrów". Związane jest to z samobójstwem byłej minister Barbary Blidy.

'Pozew za złą recenzję to tani chwyt marketingowy. Nie damy się w to wciągnąć...' [BLOG]

- Nie może być tak, że premier czy minister postępują niezgodnie z regułami i zasadami przyjętymi w państwie prawa. Niezależnie od tego, jaką pozycję w kraju się zajmuje, tych reguł trzeba przestrzegać - mówi posłanka Platformy Małgorzata Kidawa-Błońska.

Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak jest oburzony i uważa, że to sposób na przykrycie drożyzny i niekorzystnej dla Polaków reformy emerytalnej.

- Zamiast chleba PO proponuje igrzyska. Mają przesłonić to, że na czele polskiego rządu stoi człowiek, który nie potrafi rządzić - mówi poseł PiS.

Wniosek poprze Ruch Palikota. W ciemno. - Popieramy. 42 posłów Ruchu Palikota zagłosuje za każdym wnioskiem przeciwko Ziobrze i Kaczyńskiemu - mówi rzecznik partii Andrzej Rozenek.

Platforma wraz Ruchem Palikota ma 248 posłów. Aby postawić Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobrę przed Trybunałem, Platforma musi przekonać do tego Polskie Stronnictwo Ludowe.

PSL jest sceptyczne wobec wniosku o Trybunał Stanu dla Kaczyńskiego i Ziobry. Ludowcy mówią, że na razie trwa dyskusja o wniosku, którego nikt nie widział, i niepotrzebnie przysłania ona prawdziwe problemy.

- To jest niepotrzebne podgrzewanie politycznej atmosfery i emocji. Mamy teraz bardzo ważną dyskusję na temat emerytur i powinniśmy skupić się na tym problemie, a nie szukać politycznych gestów. W głównej mierze są one wnioskami politycznymi, mało merytorycznymi, mało rzeczowymi. Takie sprawy należą do oceny prokuratury - mówi rzecznik partii Krzysztof Kosiński.

- Czyli nie popieracie tego wniosku, bo nie wiadomo, czy za trzy lata nie będziecie chcieli być koalicjantem dla Prawa i Sprawiedliwości - dopytywał reporter TOK FM.

- Nie. Myślę, że to jest wychodzenie zbyt daleko w przyszłość. Na razie widzimy, że wyborcy dwukrotnie zaufali koalicji PO-PSL. Przy tym zostajemy. Natomiast nie szukałbym tutaj uzasadnień politycznych i kojarzeń PSL z PiS - odpowiada Kosiński.

Wniosek o Trybunał Stanu dla polityka, który był członkiem rządu, musi poprzeć 3/5 liczby posłów, czyli 276 osób. Klub Platformy Obywatelskiej liczy 206, a Ruchu Palikota 42 osoby. Skuteczne postawienie Kaczyńskiego i Ziobry może się udać jedynie przy poparciu PSL, którego klub liczy 28 posłów. W sumie PO, RP i PSL mają 276 posłów. Bardzo zainteresowane postawieniem przed TS SLD ma 26 posłów.

TOK FM PREMIUM