Minister skarbu w TOK FM: Gaz łupkowy na przełomie 2014/2015. Zagwarantuje dostawy gazu na co najmniej kilkadziesiąt lat

- Niezależnie, czy mamy zasobność na poziomie jednego, czy dwóch bilionów metrów sześciennych, starczy nam to na kilkadziesiąt lat naszego zużycia gazu - mówił o gazie łupkowym minister skarbu państwa. Mikołaj Budzanowski zapewniał też w TOK FM, że obecność gazu z łupków jest już w Polsce potwierdzona.

Minister Budzanowski wrócił niedawno z wizyty w Stanach Zjednoczonych, gdzie m.in. przyglądał się wydobyciu gazu łupkowego. - Jak to jest z tym gazem łupkowym w Polsce? - pytała swojego gościa Janina Paradowska. - Obecność gazu w łupkowych skałach w Polsce została już potwierdzona we wrześniu 2011, m.in. PGNiG wykonała pierwszy odwiert i stwierdziła, że faktycznie ten gaz wydobywa się ze skały z głębokości ok. 3 km - odpowiadał minister skarbu państwa.

I tłumaczył, że w tej chwili kluczowym zadaniem dla polskich geologów i firm sektora paliwowego jest określenie, jaka jest zasobność skał w gaz łupkowy. - W momencie, jak zostanie ona określona, należy przystąpić do wydobycia dla konsumentów - stwierdził minister Budzanowski.

Ile gazu w Polsce? Na razie to teoria

Minister skarbu odniósł się też do szacunków pojawiających się w polskich mediach, dotyczących ilości gazu łupkowego w Polsce. - To są ilości oparte na wiedzy dość teoretycznej, a jeszcze nie zostały oparte na wiedzy pochodzącej z samych odwiertów, jak ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie - mówił Budzanowski. - Po to, żeby tak naprawdę stwierdzić, czy mamy tę zasobność na poziomie jednego czy dwóch miliardów metrów sześciennych, musimy przeprowadzić dużą liczbę odwiertów, co najmniej kilkadziesiąt - wyjaśniał poranny gość TOK FM. I dodał, że odwierty powinny zostać przeprowadzone do końca bieżącego roku. - Wtedy będziemy mogli w miarę precyzyjnie określić ilość.

"Gazu starczy na przynajmniej kilkadziesiąt lat"

Mikołaj Budzanowski zapewniał w TOK FM, że niezależnie od tego, czy mamy zasoby na poziomie jednego, czy dwóch bilionów metrów sześciennych, gazu łupkowego starczy nam na kilkadziesiąt lat.

- Dzisiaj w Polsce zużywamy 14 miliardów metrów sześciennych gazu. Nawet jeśli to zużycie wzrośnie, jesteśmy w stanie na kilkadziesiąt lat zagwarantować dostawy gazu dla Polaków i polskiego przemysłu - przekonywał minister skarbu państwa.

Kiedy zacznie się wydobycie gazu łupkowego? - Najbliższy cel to jest przełom 2014/2015 i wówczas powinno nastąpić pierwsze wydobycie gazu z łupków - odpowiadał minister Budzanowski.

- Bardzo istotne jest przygotowanie naszej infrastruktury, a tu mówimy o wielomiliardowych inwestycjach, to jest główny impuls dla polskiej gospodarki. Przed nami ogromna perspektywa i musimy wszystko zrobić, żeby z tej szansy skorzystać - mówił Mikołaj Budzanowski w Poranku TOK FM.

Jak wygląda odwiert gazu łupkowego? [ZOBACZ ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM