Józef Pinior w TOK FM: Polska to nie PRL, nie musi służyć silniejszym [WIDEO]

- Musimy wyjaśnić tę sprawę do końca. To kwestia fundamentalne dla Polski obywatelskiej. Jeśli my, jako obywatele, zgodzimy się na to, że w Polsce mogą funkcjonować prywatne więzienia, jeśli przejdziemy obok tego obojętnie, to myśli Pan, że te służby będą miały jakiekolwiek opory, aby podsłuchiwać obywateli? Żeby naruszyć prawo? - mówił w TOK FM Józek Pinior, senator i były europoseł. Jego zdaniem odpowiedzialność za istnienie tajnych więzień spoczywa na Leszku Millerze.

Beata Kempa, Solidarna Polska: ''W kwestii emerytur zostaliśmy znów nabici w butelkę''

- Bezmyślność, cynizm, brak profesjonalizmu. - tak Józef Pionior w rozmowie z Janem Wróblem opisywał wypowiedzi polityków na temat tajnych więzień CIA. - Mam na myśli m.in. Leszka Millera. Tego typu wypowiedzi nie pasują do przewodniczącego partii socjaldemokratycznej. Albo Miller nie rozumie tego, że dzisiejsza Polska to nie PRL tylko państwo liberalno-demokratyczne, w którym nie do pomyślenia jest, że politycy godzą się na funkcjonowanie na terytorium państwa prywatnych więzień, czy to CIA czy innego wywiadu. Jeśli tego nie rozumie, to znaczy, że nie posiada kwalifikacji do uczestniczenia w polityce. - kontynuował gość TOK FM.

Józef Pinior, senator i były europoseł był jedną z pierwszych osób, która otwarcie i głośno mówiła o tajnych więzieniach na Mazurach, gdzie mieli być torturowani terrroryści.

Leszek Miller zaprzecza, żeby wiedział o więzieniach CIA. Wody w usta nabrała zresztą większość polityków. "Zmowa milczenia" - nazywają sprawę komentatorzy.

- Ówczesnym władzom pomieszały się epoki historyczne. Wydawało im się, że politykę zagraniczną najlepiej prowadzić robiąc deale z kimś mocnym. Po 1989 roku to były Stany Zjednoczone. Myślę, że to było pragnienie uwiarygodnienia się na zasadzie: skoro jesteśmy z USA, to jesteśmy po właściwej stronie - tak w TOK FM senator Józef Pinior komentował zgodę rządzących na powstanie w Polsce ośrodków CIA.

To trzeba wyjaśnić do końca

- Musimy wyjaśnić tę sprawę do końca. To kwestia fundamentalne dla Polski obywatelskiej. Jeśli my, jako obywatele, zgodzimy się na to, że w Polsce mogą funkcjonować prywatne więzienia, jeśli przejdziemy obok tego obojętnie, to myśli Pan, że te służby będą miały jakiekolwiek opory, aby podsłuchiwać obywateli? Żeby naruszyć prawo? - pytał Józef Pinior w TOK FM. - Albo chcemy mieć państwo demokratyczne, rządy prawa albo jesteśmy na granicy między Białorusią a Unią. To ogromny sprawdzian dla instytucji państwowych, dla stanu naszego państwa - komentował senator.

Premier zdecydował i to premier powinien stanąć przed Trybunałem Stanu

Jan Wróbel pytał swojego gościa, kto powinien ponieść odpowiedzialność za zgodę na więzienia CIA w Polsce. - Według mojej wiedzy o funkcjonowaniu tych ośrodków zadecydował ówczesny premier. To podpisana przez niego instrukcja regulowała funkcjonowanie więzień na terytorium państwa polskiego - stwierdził senator.

Zdaniem Piniora prokuratura musi wyjaśnić tę sprawę do końca i przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, czy politycy, którzy zgodzili się na funkcjonowanie tajnych ośrodków mogli podejrzewać, że to są tajne areszty śledcze, w których torturuje się przetrzymywanych.

- Czy Leszek Miller powinien mieć sprawę w sądzie, czy powinien stanąć przed Trybunałem Stanu? - dopytywał Prowadzący Poranek TOK FM. - Jest podstawą do postawienia go przed Trybunałem Stanu. Aktualnie korzysta z immunitetu jako poseł. W moim odczuciu immunitet jest ważny w systemie demokratycznym, jest politykiem wybranym przez Polaków i to powinno go chronić - komentował Pinior.

- Szczycimy się tym, że nasz system jest demokratyczny, wolnościowy sami zdobyliśmy, sami wywalczyliśmy. Nikt nam tego nie dał. To ważny element naszej tożsamości w świecie. Pokażmy całemu światu, że nasz system rzeczywiście jest liberalny, demokratyczny, obywatelski. - podsumował senator.

Zagrożenie wzrosło. W czasie Euro wszystko jest możliwe

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM