"To akt terroru, najpewniej ukraińskich przestępców. To bardzo zaszkodzi Ukrainie przed Euro 2012"

- Najbardziej prawdopodobną przyczyną serii eksplozji w Dniepropietrowsku są rozliczenia wewnętrzne świata przestępczego. Ale jeśli ktoś umieszcza bombę w koszu, to jest to zamach terrorystyczny. I będzie miał złe konsekwencje dla wizerunku Ukrainy - komentował na gorąco w TOK FM Sławomir Matuszak, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich. - Ukraina, w przeciwieństwie do Rosji, nie ma doświadczenia w tego typu sytuacjach.

Cztery ładunki wybuchowe eksplodowały dziś przed południem w Dniepropietrowsku na wschodniej Ukrainie. Co najmniej 27 osób zostało rannych. Doniesienia na temat liczby wybuchów ciągle się zmieniają. Prokuratura ukraińska mówi o "akcie terrorystycznym" - czytaj więcej >>>

Ekspert OSW podkreślił w programie "Nisza", że na razie nie wiadomo prawie nic - ani o przyczynach, ani o szczegółach zamachu. Media dostają sprzeczne informacje. - Pokazuje to, że panuje tam chaos i panika w mieście. Sieć komórkowa w centrum miasta przestała działać. Nie wiemy nic. Jedyne, co wyraźnie widać, że najpewniej nie ma ofiar śmiertelnych - mówił Matuszak. Wg eksperta informacje DPA o pięciu ofiarach śmiertelnych, to pomyłka.

Podkreślił też, że reakcja władz Ukrainy, w tym oświadczenie prezydenta Janukowyczna w godzinę po zamachu, była bardzo szybka. Jednak Ukraina to - w przeciwieństwie np. do Rosji - państwo niedoświadczone w tego typu sytuacjach: - Władze Ukrainy zareagowały bardzo szybko, został powołany sztab z szefem MSW na czele, na ulice miasta wprowadzono wojsko. Ale widać, że ludzi to nie uspokoiło, że boją się opuszczać swoje miejsca pracy.

Ekspert: Przestępcy czy nie - to zamach, bez wątpienia

Wg Matuszaka - niezależnie od przyczyn ataku i tego, kto jest ich organizatorem - wizerunek Ukrainy ucierpi, co będzie miało złe konsekwencje dla czerwcowych mistrzostw Europy. - Co prawda w tym mieście nie będzie żadnego meczu, ale informacja o serii zamachów odstraszy potencjalnych kibiców - ocenił ekspert.

- Najbardziej prawdopodobną przyczyną są rozliczenia wewnętrzne świata przestępczego. Ale jeśli ktoś umieszcza bombę w koszu, to jest to zamach terrorystyczny. I będzie miał złe konsekwencje dla wizerunku Ukrainy - stwierdził Matuszak.

Potwierdził, że i to, i m.in. uwięzienie Julii Tymoszenko składają się na "złą passę" wokół Ukrainy - dodał.

Podobnie pisze Jarosław Bińczyk ze Sport.pl : - Zamachy nie pomogą Ukrainie w ściągnięciu kibiców z Zachodu. Dotychczas ludzi odstraszają horrendalne ceny hoteli, które mimo apeli rządu i UEFA, zdrożały nawet dziesięciokrotnie. I nie tylko one.

Wybuchy na Ukrainie. Kilkadziesiąt osób rannych [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM