Łybacka w TOK FM: Palikot nie jest lewicowy, tylko populistyczny

- To dość prymitywne skojarzenie, że jeśli ktoś głosi antyklerykalizm, to musi być lewicowy - mówiła w Poranku TOK FM Krystyna Łybacka. Zdaniem posłanki SLD Janusz Palikot traktuje hasła lewicowe jak atrakcyjne gadżety

Partie lewicy obchodziły 1 Maja oddzielnie. Miller o Palikocie: To spotkanie kapitalistów>>

Jan Wróbel pytał w Poranku TOK FM, kto wygrał wczorajsze 1-majowe starcie partii lewicowych - SLD czy Ruch Palikota. - To są dwa ugrupowania, które dalekie są programowo od siebie, mimo że media uparcie lansują lewicowe oblicze partii Palikota - odpowiadała Krystyna Łybacka. - To jest dość prymitywne skojarzenie, że jeśli ktoś głosi antyklerykalizm, to musi być lewicowy. Znam wiele osób będących antyklerykałami, które w dziedzinie społecznej czy gospodarczej pozostają na bardzo prawicowych pozycjach - podkreślała posłanka SLD.

Pojedynek "na gęby" wygrał Palikot [BLOG]>>

- Jeżeli patrzymy na ugrupowanie Janusza Palikota, to poza hasłami, które mają zabarwienie lewicowe, a które - mam wrażenie - Janusz Palikot traktuje jako bardzo atrakcyjne gadżety, którymi tak się lubi posługiwać, praktyka wskazuje, że jest daleko w dziedzinie społecznej czy gospodarczej - przekonywała Łybacka w TOK FM.

Podatek bankowy, podniesienie płacy minimalnej, referendum - Palikot głosował przeciw

Krystyna Łybacka wymieniała przykłady, kiedy Ruch Palikota zagłosował niezgodnie z hasłami lewicowymi. - Nie dalej jak wczoraj Janusz Palikot twierdził, że należy opodatkować instytucje finansowe, czyli wprowadzić tzw. podatek bankowy, ale w ubiegłym tygodniu, kiedy była głosowana ustawa autorstwa SLD wprowadzająca podatek bankowy, ugrupowanie Janusza Palikota głosowało przeciwko.

- Jeżeli pan Janusz Palikot mówi o podniesieniu płacy minimalnej, to uprzejmie przypominam, że w Sejmie, kiedy głosowaliśmy projekt SLD podnoszący płacę minimalną, Janusz Palikot głosował przeciwko - kontynuowała Łybacka.

Posłanka SLD przypomniała też kwestię reformy emerytalnej. - Należy przystąpić do długiej dyskusji i dopiero po tej dyskusji ewentualnie zaproponować Polakom korektę systemu emerytalno-rynkowego, Janusz Palikot popiera prawicową koalicję i głosuje za - oburzała się Łybacka. I dodała: - Kiedy my mówimy, że jednym z istotnych elementów współczesnego państwa jest aktywność obywatelska i jesteśmy za przeprowadzeniem referendum, Janusz Palikot głosuje przeciwko. - Tych rozbieżności jest bardzo wiele, podobieństwa są tylko w aspekcie kulturowej lewicowości, natomiast nie społecznej i gospodarczej, a dopiero te trzy aspekty połączone dają prawo do miana lewicowego ugrupowania - podsumowała Krystyna Łybacka.

Polityka pełnego zatrudnienia? "Populizm i demagogia!"

Na wczorajszym kongresie Ruchu Palikota polityk zapowiedział, że będzie utrzymywał politykę zerowego bezrobocia. - Przelicytował Leszka Millera o jakieś trzy długości - stwierdził Jan Wróbel. - Jeśli będziemy jako kryterium licytacji przyjmowali poziom demagogii, to ja się z tym zgodzę - odpowiedziała posłanka SLD. - Żaden poważny polityk nie powie "zero bezrobocia" - podkreślała Krystyna Łybacka w Poranku TOK FM. - Proszę mi pokazać jakiekolwiek państwo na świecie o fantastycznym rozwoju gospodarczym, ogromnym przyroście PKB, które ma zero bezrobocia. To jest absolutnie populistyczne i demagogiczne hasło - mówiła posłanka.

"Zdjęć nie cenzurowali'" Niesamowite fotografie prasowe z PRL>>

 

Praca do 67. roku życia? Sprawdź, kiedy przejdziesz na emeryturę [TABELA]>>

DOSTĘP PREMIUM