Halicki odpowiada Holland: Artysta raczej nie zajmuje się przyziemnymi sprawami

- Jak słyszę, że artyści będą strajkować, to nie mogę oprzeć się wrażeniu, że artystą przede wszystkim jest ten, kto na te przyziemne rzeczy nie zwraca uwagi - tak Andrzej Halicki komentował w TOK FM protest twórców i zarzut reżyserki Agnieszki Holland, która stwierdziła, że PO jest Platformą Arogantów.

Poseł PO przyznał w rozmowie z Dominiką Wielowieyską, że nie jest przeciwnikiem postulatów podnoszonych przez strajkujących. - Jesteśmy bardzo czuli na wszystkie kwestie związane z problemami tego środowiska, z kulturą w ogóle. Medal ma jednak dwie strony. Nie można liczyć na to, że wszystkie oczekiwania, wszystkich artystów będą finansowane na zasadzie widzimisię. - mówił.

Zdaniem Andrzeja Halickiego trzeba przemyśleć sposób finansowania części jednostek kulturalnych. - Mamy dużo takich placówek dotowanych przez samorząd, a nie państwo. Nie chcę powiedzieć, że powinna nastąpić komercjalizacja sztuki, że tylko ta, która przyciąga widzów, przynosi wpływy jest warta wspierania. Mamy kulturę wysoką, inne aspekty, które należy wziąć pod uwagę. Prawda leży gdzieś pośrodku .Mamy jednak wiele placówek, których racjonalność, a raczej powiedziałbym skala jest daleko przeszacowana. - tłumaczył.

Poseł Platformy Obywatelskiej opisywał problem na przykładzie sytuacji Warszawskiej Opery Kameralnej. - Jest tam 300 osób zatrudnionych na etacie, które grają kilka przedstawień rocznie. To nie znaczy, że te osoby nie pracują, nie mają koncertów gdzie indziej, bo koncertują gdzie indziej. Jako jednostka jest zupełnie nieefektywna trzeba coś z takimi placówkami zrobić. Nie mam przez to na myśli likwidacji. - argumentował Halicki.

Zobacz wideo

Dominika Wielowieyska odniosła się do słów Agnieszki Holland, która w TOK FM nazwała obecną władzę arogantami w dziedzinie kultury.

- Nie jest to sprawiedliwy osąd. - komentował słowa reżyserki Andrzej Halicki. - Jeśli chodzi o filmowców, bo to w końcu głos filmowca, to trzeba powiedzieć ile milionów jest w ich gestii. Są na to środki budżetowe i powiedziałbym dość komfortowa sytuacja tego środowiska. - mówił polityk.

- 1proc. PKB na kulturę, taki miał być cel.- powiedziała Dominika Wielowieyska.

- Nie osiągnęliśmy go. Powinniśmy do niego dążyć, to cel wart promowania. - skomentował Halicki.

"Feel like at home"? Nauczyciel z British Council: to błąd. Ludzie będą się śmiać >>

TOK FM PREMIUM