Grupiński w TOK FM: Po wpadce Obamy już nikt nie powie "polskie obozy śmierci"

Mówienie o polskich obozach śmierci podczas laudacji na cześć Jana Karskiego jest "kompromitującą wpadką". - Trudno wyobrazić sobie gorszą - mówił w "Poranku Radia TOK FM" Rafał Grupiński, szef klubu parlamentarnego PO. Jego zdaniem ten błąd nie zdarzy się już nikomu.

Barack Obama popełnił gafę podczas uroczystości w Białym Domu . W czasie wystąpienia na temat tego bohaterskiego kuriera polskiego podziemia, który w czasie II wojny światowej bezskutecznie alarmował Zachód o zagładzie Żydów. Powiedział, że kurier podziemia AK "został przeszmuglowany do getta warszawskiego i polskiego obozu śmierci".

 

Chodziło tymczasem o hitlerowski obóz przejściowy w Izbicy, gdzie Karski się również przedostał, żeby na własne oczy zobaczyć, jak traktowani są przetrzymywani tam Żydzi.

Sikorski: ignorancja i niekompetencja>>

"Kompromitacja"

Zobacz wideo

- To kompromitujące dla otoczenia prezydenta Baracka Obamy. Nie ma na to wyjaśnienia - uważa Grupiński.

- Co robić? Protestować? Zatrudnić Piotra Dudę, niech zrobi w Waszyngtonie porządną polską manifestację? - pytał Jan Wróbel.

- Są dwa elementy tej sprawy - mówił gość "Poranka". - Po pierwsze: powinien być wysłany wyraźny sygnał ze strony polskich władz do wewnątrz kraju, że nie zgadzamy się na tego rodzaju oświadczenia polityków, tych, którzy są szefami państw-przyjaciół Polski. Po drugie, to kwestia absolutnego sygnału, że oczekujemy przeprosin i oświadczenia Białego Domu - stwierdził Grupiński. W tym samym tonie wypowiadał się Adam Rotfeld , który odznaczenie odebrał z rąk prezydenta USA.

"To więcej niż policzek. To oznaka ignorancji" [BLOG]

Jego zdaniem sformułowanie jest wielką wpadką. - Trudno wyobrazić sobie gorszą w sytuacji, kiedy odbywa się pośmiertne wręczenie medalu dla Jana Karskiego - mówił Grupiński.

Co dokładnie powiedział Obama? Stenogramy>>

Już nikt nigdy tak nie powie

Poseł PO dodał: Jest jeden plus tej wpadki. Być może to skończy haniebną pseudopropagandę i nazywanie obozów śmierci "polskimi". Od tego momentu tego błędu już nikt nie popełni. Po takiej głośnej wpadce nikomu w Stanach Zjednoczonych czy na świecie to już się nie zdarzy.

Zobacz całość Poranka

Zobacz wideo

"Feel like at home"? Nauczyciel z British Council: to błąd. Ludzie będą się śmiać >>

TOK FM PREMIUM