Czapiński w TOK FM: Ciągle żywimy przekonanie, że Polska jest mesjaszem narodów

- W związku z Euro rosną w Polsce uczucia patriotyczne. A tu raptem BBC nam przywala, następnego dnia Obama. Już są teorie spiskowe, że to jest spójne, że to jest żaden przypadek. Czyj spisek? Żydów - to jasne. Trzymają ostatnio sztamę z Niemcami i chcą trochę zmienić odbiór historii - komentował w TOK FM prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny.

Zdaniem prof. Czapińskiego polska reakcja na słowa Baracka Obamy o "polskich obozach śmierci" jest nadmierna. - Polacy mieli prawo poczuć się urażonymi, ja też się poczułem. Tylko generalnie jest tak, że im bardziej chwiejna samoocena, tym łatwiej jest urazić. Polacy w dalszym ciągu mają przekonanie, że są ofiarami - opisywał psycholog społeczny.

Jego zdaniem duża grupa Polaków ciągle żywi przekonanie, że Polska jest mesjaszem narodów, Polacy są najbardziej moralnym narodem, że byliśmy tylko krzywdzeni.

Obama chyba musiałby się kajać

- Przykre, że są politycy, którzy usiłują upiec pieczeń na tym ogniu. Niektórzy sugerują, że coś za tym stoi, że to nie była zwykła ignorancja. To doskonała okazja, żeby prowadzić wojnę polsko-polską. Nawet jeśli Obama osobiście przeprosi, to będzie niewystarczające, powinien się zacząć kajać, przeczytać ze trzy książki na temat polskiej martyrologii. To mi się nie podoba - komentował prof. Czapiński.

Gość TOK FM dodał, że współczuje premierowi, że musiał wypowiedzieć się tak ostro. - Bo gdyby zachował się miękko, są gotowi głosić, że się nie sprawdził jako obrońca honoru Polaków - tłumaczył.

Czapiński podkreślał przy tym, że niektóre sprawy muszą być prostowane, bo odbijają się na wizerunku Polski. - Nieprzypadkowo Polska ma łatę największego antysemity w tej części świata, chociaż moim zdaniem już tak nie jest - zwracał uwagę.

"Feel like at home"? Nauczyciel z British Council: to błąd. Ludzie będą się śmiać >>

DOSTĘP PREMIUM