Prawnik: Cięższe kary receptą na zadymiarzy? Chwytliwe. Ale nie wystarczy

- Koncepcja zaostrzonych kar za chuligaństwo funkcjonowała w najgorszych czasach minionego stulecia w przepisach karnych. Kodeks nie ma odstraszać - mówił w TOK FM Mikołaj Pietrzak, członek specjalnego zespołu stołecznych prawników ds. Euro 2012 komentując pierwsze kary po wtorkowych zamieszkach. Ekspert uważa, że ważniejsze od surowego karania jest skuteczne ściganie przestępców.

Po wtorkowej rozróbie przed meczem Polska-Rosja policja zatrzymała ponad 230 osób, w tym większość Polaków.

Światowe media: Starcia kibiców w Warszawie. To Polacy zaczęli>>

Pseudokibice, nierzadko brutalnie, atakowali Rosjan, którzy szli w marszu przez Most Poniatowskiego w Warszawie. Część z nich to osoby nieletnie.

Zobacz wideo

Grzywna, kary w zawiasach

Dziś sąd zajął się sprawami połowy z nich . Odpowiadają za: naruszenie nietykalności cielesnej policjanta, znieważenia policjanta i udział w zbiegowisku.

Pierwsze wyroki zapadły już dziś. Śródmiejski sąd skazał osiem osób na kary grzywny i kary więzienia (od 3 miesięcy do roku), większość z nich w zawieszeniu. Podobne, wyroki zapadły wczoraj podczas ekspresowych rozpraw.

Kodeks karny ma odstraszać? Nie jest od tego

Czy kary są zbyt lekkie? Mecenas Mikołaj Pietrzak, przewodniczący Komisji Praw Człowieka w Naczelnej Radzie Adwokackiej, członek specjalnego zespołu stołecznych prawników ds. Euro 2012, mówił na antenie TOK FM, że szasta się hasłem surowszych kar dla przestępców. - Jest chwytliwe. Ale potrzebne jest skuteczne ściganie - powiedział Mikołaj Pietrzak. - Koncepcja zaostrzonych kar za chuligaństwo funkcjonowała w najgorszych czasach minionego stulecia w przepisach karnych. Ocena, czy kara była surowa, czy łagodna, może być wydana wyłącznie, jeżeli się zna konkretny przypadek - powiedział gość TOK FM.

Jego zdaniem policja dobrze poradziła sobie z wyłapaniem zadymiarzy, choć jak podkreślił, grupa była stosunkowo niewielka.

SLD chce zaostrzenia kar

Leszek Miller, szef SLD, powiedział dziś, że wyroki, które do tej pory zapadły ws. wtorkowych zadym, są zbyt łagodne. - Sądy są wyrozumiałe i pierwsze wyroki nie wskazują na to, że bandyci stadionowi czymkolwiek się przejmą. To może ich rozzuchwalić i będziemy świadkami kolejnych prowokacji - stwierdził Miller. Sojusz zaproponował surowsze kary dla dla chuliganów>>

Surowsze kary dla łobuzów? "Populizm"

Zdaniem mecenasa Pietrzaka mówienie w ogólnikach o prawie karnym na tle konkretnego wydarzenia trąci instrumentalnym traktowaniem prawa i populizmem. - Grupa chuliganów została zatrzymana skutecznie, doprowadzona przed sąd i ukarana - podkreślał w programie Jakuba Janiszewskiego. - To zostanie w ich papierach. Jeżeli te osoby ponownie dopuszczą się przestępstwa, to kara będzie surowsza - dodał.

Jego zdaniem ważniejsze jest, czy po spektakularnych działaniach w czasie Euro w przyszłości będą policjanci reagować równie skutecznie na przemoc wokółstadionową.

Sądy orzekają w sposób umiarkowany. To źle? - Nie życzyłbym sobie, byśmy mieszkali w kraju, w którym na zawołanie garstki polityków sędziowie zaczynają karać surowo. Wyroki powinny być adekwatne do winy - powiedział mecenas Pietrzak.

Prof. Płatek: kibice chcą się bić? To niech się biją, niech się kotłują>>

Piękni, uśmiechnięci, przyjaźni. Polscy kibice w obiektywie Niemca [ZDJĘCIA]>>

TOK FM PREMIUM