Prezes KNF: Kryzys państwa? To nadużycie [SPRAWA AMBER GOLD]

- Nie można na bazie jednostkowych przykładów żądać zmian systemowych. Państwo nie jest bezradne. Generalizowanie osłabia państwo jako takie - mówił w ?Poranku Radia TOK FM? Andrzej Jakubiak, prezes Komisji Nadzoru Finansowego.

Gość "Poranka Radia TOK FM" odniósł się do zarzutów wobec prokuratury w sprawie Amber Gold. Według niego uogólniono jeden negatywny przykład do rozmiaru zjawiska ogólnego. - Jeśli ktoś na przykładzie Amber Gold i prokuratury gdańskiej mówi o kryzysie państwa, to jest to nadużycie. To przypadek prokuratury Gdańsk-Wrzeszcz. Na pytanie, dlaczego prokurator tak się zachował, odpowie postępowanie dyscyplinarne. Nie można na bazie jednostkowych przykładów żądać zmian systemowych - podkreślił Jakubiak.

Skład, parabank, kantor?

Prezes komisji sprecyzował, czym właściwie był Amber Gold. - Przedsięwzięcie takie jak Amber Gold czy Finn Royal to nie parabank. Ma ono charakter nielegalny, bo nielicencjonowany. Jest bardzo zbliżone do piramidy finansowej - tłumaczył gość "Poranka".

Czy zaostrzenie regulacji KNF, które utrudniły wzięcie kredytu w bankach, popchnęło ludzi w stronę instytucji pożyczkowych? Prezes Jakubiak wymienił dwie przyczyny tej sytuacji. - Duża część klientów firm pożyczkowych to osoby, które nie spłacały kredytów. W poprzednim systemie bank i tak nie udzieliłby im kredytów - powiedział Jakubiak. - Niektóre banki specjalizujące się w kredycie konsumenckim w latach 2009-2010 poniosły bardzo duże straty. Dlatego zaostrzono wewnętrzne procedury - zaznaczył.

Prezes KNF zapowiedział jednocześnie, że komisja zaproponuje łagodniejsze zasady udzielania kredytów do końca roku.

Na tropie Amber Gold

Wielu komentatorów uznało KNF za jedyną instytucję, która w sprawie Amber Gold zadziałała tak, jak powinna. Jak powstaje lista ostrzeżeń publicznych KNF? Składają się na nie doniesienia, jak również informacje własne. - Pod uwagę brany jest każdy sygnał. To skargi klientów, sygnały medialne, nasze samodzielne ustalenia. W lipcu 2009 roku zaczęło funkcjonować Amber Gold. W listopadzie pojawiły się reklamy, a w grudniu złożyliśmy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Jak zapowiedział Andrzej Jakubiak, KNF ma otrzymać uprawnienia do żądania wyjaśnień od firm, które podejrzewa o nielegalną działalność. Jest to jedno z ustaleń Komitetu Stabilności Finansowej, który obradował w zeszłym tygodniu.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM