Grass do dyrektor z MEN: Co z tymi gimnazjami?

Przy okazji nowego roku szkolnego wróciła dyskusja nad sensownością istnienia gimnazjów. Co na to MEN? - Trudno sobie wyobrazić kolejną tak znaczącą zmianę systemową - odpowiada sceptycznie Małgorzata Szybalska, dyr. Departamentu Programów Nauczania i Podręczników.

Z propozycją zlikwidowania gimnazjów wystąpił w " opozycyjnym exposé " Jarosław Kaczyński. Podobnie w imieniu SLD wypowiadał się jego szef Leszek Miller.

- Większość z tych postulatów to nic nowego, pojawiają się co roku z początkiem września - zwracała uwagę Małgorzata Szybalska, dyr. Departamentu Programów Nauczania i Podręczników Ministerstwa Edukacji Narodowej.

- Według badań Homo Homini dla "Dziennika Gazety Prawnej" za likwidacją gimnazjów jest 39 proc. ankietowanych, przeciw 43. Co pani na to? - pytał swojego gościa prowadzący "Poranek" Łukasz Grass. - Gimnazja na trwałe wpisały się w polski system oświaty. Trudno sobie teraz wyobrazić kolejną tak znaczącą zmianę systemową - mówiła Szybalska.

- Jeśli chodzi o gimnazja, opinie są podzielone, ale jednak przeważają pozytywne - przekonywała.

Gimnazjalistom idzie coraz lepiej

Jak mówiła dyrektor Szybalska, polscy gimnazjaliści wypadają coraz lepiej na tle kolegów ze świata. - Chodzi o międzynarodowe wyniki badań PISA (międzynarodowe badanie uczniów, którzy skończyli 15. rok życia, koordynowane przez OECD - red.). Polscy uczniowie wypadają naprawdę dobrze i wypadają coraz lepiej - przekonywała.

- Gimnazja mają swoje miejsce w polskim systemie oświaty - pokreśliła Szybalska.

1000 zł za podręczniki? Dlaczego tak drogo? [DEBTA TOK FM]

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM