"Studiuje masa ludzi, którzy nie powinni oglądać uniwersytetu nawet na wycieczkach szkolnych"
- To, co się nazywa demokratyzacją szkolnictwa wyższego, brzmi niewinnie, ale w praktyce przynosi katastrofalne skutki - mówił w TOK FM prof. Roman Kuźniar, z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, doradca prezydenta ds. międzynarodowych. - O wiele za dużo ludzi otrzymuje tytuł magistra. Ich wiedza i doświadczenie nie mają związku z tytułem, który otrzymują, bo obecnie zbyt łatwo jest go uzyskać - narzekał gość TOK FM.
- Doszło do upowszechnienia szkolnictwa wyższego do takiej nieznośniej masy. Także na dobrych uniwersytetach widzimy ludzi, którzy nie powinni oglądać uniwersytetu nawet na wycieczkach szkolnych. Po prostu nie spełniają kulturowych i intelektualnych predyspozycji, aby otrzymać tytuł magisterski - opisywał prof. Kuźniar. - Przychodzi do mnie student na piątym roku, nie zdaje raz, drugi, trzeci, ma do mnie pretensje. A ja się zastanawiam, skąd ta osoba się wzięła na ostatnim roku? I to na Uniwersytecie Warszawskim? - opowiadał prof. Kuźniar. - To co dopiero mówić o uczelniach mniej renomowanych, nie obrażając nikogo - dodał.
Narzekanie jest modne
- Często pan słyszy, jako rektor uczelni wyższej, narzekania pracodawców, że wypuszczają nieprzygotowanych do pracy ludzi? - pytał drugiego gościa "Poranka"Łukasz Grass.
- Prowadziłem badania na ten temat. Zdaję sobie sprawę z bardzo szerokiego wachlarzu poglądów na temat przygotowania przez wyższe uczelnie do pracy. Badania stoją w lekkiej opozycji do tzw. salonowych poglądów - mówił prof. Tomasz Szapiro, rektor SGH.
Jego zdaniem narzekanie na absolwentów jest modne. - Powiada się, że nie są przygotowani do pracy przy biurku, ale nie narzeka się już na złą znajomość języków obcych. Bo języki zawodowe na uczelniach studenci doskonalą - podkreślał.
- Dobrzy studenci są bardzo szybko w stanie przygotować do pracy przy biurku. Rolą uczelni jest przygotować do uczenia się i dostosowania do wymagań pracodawcy. Pracodawcy sa różni, ich wymagania też się zmieniają - mówił rektor SGH. - Jedną z najważniejszych kompetencji wychowanka uczelni jest umieć dostosować do tej kultury pracy, którego u danego pracodawcy spotkają - tłumaczył.
Magistrowie "bańką spekulacyjną"? Dziś debata w TOK FM
A już dzisiaj, o godzinie 19.05, zapraszamy na debatę TOK FM o polskim szkolnictwie wyższym: czy opłaca się dzisiaj studiować? Czy studia są niezbędne do znalezienia pracy? A może wręcz przeciwnie - studia dzisiaj są "bańką spekulacyjną"? O to wszystko naszych gości będzie pytał Grzegorz Chlasta. Zapraszamy do oglądania dyskusji na portalach TOKFM.pl i Gazeta.pl oraz do słuchania w Radiu TOK FM.
DOSTĘP PREMIUM
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- PiS szykuje się do kroku wstecz ws. "lex Kaczyński". Prof. Matczak: Boją się, ale mleko i tak się rozlało
- Dostęp do legalnej aborcji w Polsce to fikcja. "Są takie województwa, w których nie ma lekarza gotowego do przerwania ciąży"
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- WOŚP nie ma nic wspólnego z polityką. "Ale Owsiak jest liderem, przywódcą i przez to jest groźny"
- Izraelskie ulice spłynęły krwią, rząd szykuje odpowiedź. "Spirala wrogości podkręca się w trybie turbo"
- Brexit był błędem? 3 lata po opuszczeniu UE wielu Brytyjczyków uważa, że pogłębił problemy
- Portugalia. TK uznał ustawę o depenalizacji eutanazji za niekonstytucyjną
- Prezydent Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę. Podjął też decyzję w sprawie F16 dla Ukrainy
- Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?