"Studiuje masa ludzi, którzy nie powinni oglądać uniwersytetu nawet na wycieczkach szkolnych"
- To, co się nazywa demokratyzacją szkolnictwa wyższego, brzmi niewinnie, ale w praktyce przynosi katastrofalne skutki - mówił w TOK FM prof. Roman Kuźniar, z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, doradca prezydenta ds. międzynarodowych. - O wiele za dużo ludzi otrzymuje tytuł magistra. Ich wiedza i doświadczenie nie mają związku z tytułem, który otrzymują, bo obecnie zbyt łatwo jest go uzyskać - narzekał gość TOK FM.
- Doszło do upowszechnienia szkolnictwa wyższego do takiej nieznośniej masy. Także na dobrych uniwersytetach widzimy ludzi, którzy nie powinni oglądać uniwersytetu nawet na wycieczkach szkolnych. Po prostu nie spełniają kulturowych i intelektualnych predyspozycji, aby otrzymać tytuł magisterski - opisywał prof. Kuźniar. - Przychodzi do mnie student na piątym roku, nie zdaje raz, drugi, trzeci, ma do mnie pretensje. A ja się zastanawiam, skąd ta osoba się wzięła na ostatnim roku? I to na Uniwersytecie Warszawskim? - opowiadał prof. Kuźniar. - To co dopiero mówić o uczelniach mniej renomowanych, nie obrażając nikogo - dodał.
Narzekanie jest modne
- Często pan słyszy, jako rektor uczelni wyższej, narzekania pracodawców, że wypuszczają nieprzygotowanych do pracy ludzi? - pytał drugiego gościa "Poranka"Łukasz Grass.
- Prowadziłem badania na ten temat. Zdaję sobie sprawę z bardzo szerokiego wachlarzu poglądów na temat przygotowania przez wyższe uczelnie do pracy. Badania stoją w lekkiej opozycji do tzw. salonowych poglądów - mówił prof. Tomasz Szapiro, rektor SGH.
Jego zdaniem narzekanie na absolwentów jest modne. - Powiada się, że nie są przygotowani do pracy przy biurku, ale nie narzeka się już na złą znajomość języków obcych. Bo języki zawodowe na uczelniach studenci doskonalą - podkreślał.
- Dobrzy studenci są bardzo szybko w stanie przygotować do pracy przy biurku. Rolą uczelni jest przygotować do uczenia się i dostosowania do wymagań pracodawcy. Pracodawcy sa różni, ich wymagania też się zmieniają - mówił rektor SGH. - Jedną z najważniejszych kompetencji wychowanka uczelni jest umieć dostosować do tej kultury pracy, którego u danego pracodawcy spotkają - tłumaczył.
Magistrowie "bańką spekulacyjną"? Dziś debata w TOK FM
A już dzisiaj, o godzinie 19.05, zapraszamy na debatę TOK FM o polskim szkolnictwie wyższym: czy opłaca się dzisiaj studiować? Czy studia są niezbędne do znalezienia pracy? A może wręcz przeciwnie - studia dzisiaj są "bańką spekulacyjną"? O to wszystko naszych gości będzie pytał Grzegorz Chlasta. Zapraszamy do oglądania dyskusji na portalach TOKFM.pl i Gazeta.pl oraz do słuchania w Radiu TOK FM.
-
Miłosz Kłeczek odchodzi z TVP? Pracownik telewizji przerwał milczenie
-
Wojna między ABW a Obajtkiem. Tusk oberwie rykoszetem? "Będzie afera"
-
Danuta Holecka zamierza iść do sądu. "Ja to wszystko zbieram"
-
Nie będzie już "Wiadomości" TVP. Nowe szefostwo szykuje rewolucję?
-
Otwock. Co z obiecanym Narodowym Centrum Szkolenia, Badań i Treningu? Posłowie alarmują
- USA zablokowały w ONZ rezolucję z apelem o natychmiastowe zawieszenie broni w Strefie Gazy
- Ryan O'Neal nie żyje. Legendarny aktor z "Love Story" zmarł w wieku 82 lat
- U wojewody lubelskiego nowe umowy i awanse. "Ludzie są wściekli"
- Jacku, o co ci właściwie chodzi? [641. Lista Przebojów TOK FM]
- Pornografia czy ciekawa publicystyka? Po co w serialach przemoc wobec kobiet