"Wina Tuska". Żakowski o ekscytacji mediów "niby-premierem Wolski"

Kiedy władza oferuje tak mało tematów do rozmowy, kiedy dział PR rządu leniwie sobie pracuje, budzą się demony - stwierdził Jacek Żakowski w "Poranku Radia TOK FM", komentując prezentację prof. Piotra Glińskiego jako kandydata na premiera. Publicysta ubolewa, że tytuł profesora się dewaluuje. - Mamy liderów środowisk akademickich i profesorków z wymęczonym doktoracikiem - stwierdził.

- Polska rozmawia o jednym profesorze. Od wczoraj jest niby-premierem, hm, no właśnie czego... Chyba Wolski - powiedział Jacek Żakowski o prof. Glińskim, którego PiS widzi na stanowisku premiera . - Chodząc po świecie z tytułem profesora, opowiada różne głupstwa. Co się stało z tym tytułem? - zastanawiał się w "Poranku Radia TOK FM" publicysta.

- Prezydent nadaje tytuł profesorski, jest określona procedura, byle wielbłąd się tam nie przepcha. Tytułem tym posługują się także osoby, którym uczelnia nadała tytuł profesora. Te grupy nam się mylą - z jednej strony te wymęczone habilitacje i doktoraciki, z drugiej strony prawdziwy dorobek naukowy, który buduje autorytet . Warto się nad tym zastanowić, kiedy zaczynamy poważną debatę o szkolnictwie wyższym - jak rozróżnić profesorów - liderów środowisk akademickich od profesorków, którzy mają tytuliki przyznane przez kolegów z instytucji edukacji wyższych - poważnych lub mniej poważnych - mówił Żakowski.

Zdaniem Żakowskiego "ekscytacja mediów to - jak zwykle - wina Tuska. - Kiedy władza oferuje tak mało tematów do rozmowy, kiedy dział PR rządu leniwie sobie pracuje, budzą się demony - stwierdził prowadzący "Poranek" w Radiu TOK FM. - To się w psychologii nazywa deprywacja sensoryczna. Kiedy człowiek nie dostaje bodźców z otoczenia, kiedy przebywa w otoczeniu ciemnym - jak nasza polityka, ale nie bardzo zimnym - jak nasze życie publiczne - i też nie bardzo gorącym - jak zainteresowanie Polaków sprawami publicznymi, doznaje często różnych złud. Jak na przykład, że pan Gliński może zostać premierem - stwierdził w "Poranku Radia TOK FM" Jacek Żakowski.

Politycy komentują kandydaturę prof. Glińskiego: "Matrix", "ofensywa ajatollahów z kato-prawicy", "teatr absurdu"

TOK FM PREMIUM