Żakowski do Kwaśniewskiego: A zaciąga się pan? [WIDEO]

- Zaciąga się pan? - Jacek Żakowski zapytał bez ogródek byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. - Nie, ale jeżeli chodzi o inne używki, to doświadczenia mam, powiedziałbym, tradycyjnie polskie - odpowiadał gość TOK FM.

- To moja słabość w tej komisji, bo nie mam żadnych doświadczeń z narkotykami - żartował były prezydent.

Już na poważnie: Aleksander Kwaśniewski jest członkiem światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej, która 24 października zbiera się w Warszawie, aby dyskutować, co zrobić z problemem narkomanii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Komisja powstała w 2010 roku. Kieruje nią były prezydent Brazylii Henrique Cardoso. Komisja ma 22 członków, w tym siedmiu byłych prezydentów, są także Kofi Annan, Javier Solana, Mario Vargas Llosa. - Bijemy na alarm, że bardzo restrykcyjna polityka walki z narkomanią przyniosła odwrotne skutki - tłumaczy Kwaśniewski.

To problem psychologiczny

- W Polsce to jest problem psychologiczny. Alkohol i papierosy są dużo bardziej niebezpieczne niż marihuana. Nam nie chodzi o to, żeby zachęcać do używania narkotyków. Ale kiedy młody człowiek chce spróbować, to jest to błąd, a nie przestępstwo karane wyrokiem - uważa Kwaśniewski.

Zobacz całą rozmowę, w której były prezydent tłumaczy, dlaczego podpisał restrykcyjną ustawę antynarkotykową oraz jak widzi możliwość współpracy w sprawie depenalizacji z ministrem Jarosławem Gowinem:

Zobacz wideo

TOK FM PREMIUM