Głosowali przeciw aborcji. Jaki posłowie mają pomysł na pomaganie rodzinom z chorymi dziećmi?

Ośrodki pielęgnacyjne opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi. Na każde z nich potrzebują minimum 200 zł dziennie. Dostają znacznie mniej. Zapytaliśmy posłów, którzy deklarują, że na sercu leży im dobro dzieci (głosowali za ograniczeniem prawa do aborcji), czy mają pomysł, jak im pomóc. Krótko mówiąc - posłowie partii rządzącej takiego pomysłu nie mają.

Politycy w Sejmie mówią o niepełnosprawnych. A tymczasem: "Ekipy rządzące są głuche na nasze argumenty" Politycy w Sejmie mówią o niepełnosprawnych. A tymczasem: "Ekipy rządzące są głuche na nasze argumenty"

Projekt Solidarnej Polski zaostrzający prawo aborcyjne przeszedł dzięki głosom posłów Platformy Obywatelskiej. SP nie chce, by możliwe było usuwanie ciąży, jeśli wiadomo, że płód jest uszkodzony lub chory. Zapytaliśmy posłów PO, jaki mają pomysł na wspieranie ośrodków pielęgnacyjnych, które zajmują się chorymi dziećmi.

Godson: A to jest problem?

- Pierwszy raz słyszę o takim problemie. Pierwszy raz słyszę, że jest coś takiego - mówi John Godson z Platformy. Gdy poseł PO już dowiedział się, że problem istnieje, stwierdził, że państwo powinno pomóc. Ale nie tylko. - Może na przykład poprzez organizacje pozarządowe. One pozyskują fundusze unijne, organizują zbiórki - dodaje.

Żalek: Posła stać, by pomóc

Inny poseł PO Jacek Żalek zaznacza, że nie jest specjalistą z zakresu pomocy społecznej. Dlatego pomaga tak po prostu.- Jako osoba dobrze sytuowana, bo posłowie są osobami dobrze sytuowanymi, stać mnie na to, żeby przekazać nawet znaczną kwotę - mówi poseł Żalek. Wczoraj poseł chwalił się w programie Tomasza Lisa, że "zrobił zbiórkę na hospicjum" .

Zabrać bogatym

Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski rzuca pomysłami jak z wyciągnąć pieniądze z państwowej kasy. - System zapomóg, zasiłków, ulg w podatkach, żeby ten problem eliminować - mówi poseł.

Skąd wziąć na to pieniądze? Poseł Solidarnej Polski Jacek Bogucki już wie: - Choćby z opodatkowania tych, którym stosunkowo najłatwiej jest żyć w kryzysie - uważa.

TOK FM PREMIUM