Hartman w TOK FM: Po minach, po truchcie serwantów Kaczyńskiego widziałem, że będzie źle

- Uparte trzymanie się marzenia, że był zamach, morderstwo, a nie zwykły wypadek, jest dla życia społecznego destrukcyjne. Jarosław Kaczyński i PiS nie odpuszczają, są w tej manii i to się będzie powtarzać - komentował w Poranku Radia TOK FM Jan Hartman zamieszanie wywołane "trotylową" publikacją "Rzeczpospolitej".

Redaktor Tomasz Wróblewski zaliczył - zdaniem Jana Hartmana, filozofia i etyka - dużą wpadkę, pozwalając na publikację tekstu Cezarego Gmyza o trotylu i glicerynie. - Jak redaktor naczelny ma dużą wpadkę, to się go wyrzuca, by dobre imię gazety zachować. Nie wiem, czy uda się wrócić "Rzeczpospolitej" na drogę "quality newspaper" - mówił w Poranku Radia TOK FM prof. Hartman.

- Wrócić? To jak daleko pamięcią pan sięga - dziwił się prowadzący program Jacek Żakowski. - Nie wiem, w którymś momencie stała się to gazeta bardzo stronnicza, prawicowa. Przez wiele lat była umiarkowanie prawicowa. Zawsze traktowałem "Rz" jako alternatywną gazetę dla prawicowej części opinii publicznej. Od kiedy wychodzi tygodnik "Uważam rze", traktowana jest jako fighterska. I zostaliśmy z jedną gazetą umiarkowaną, liberalną, inteligencką, a to źle. Bo powinny być dwie gazety - stwierdził w TOK FM Jan Hartman.

Po truchcie serwantów PiS widziałem, że będzie źle

Etyk wspominał też wtorek, kiedy ukazał się niesławny artykuł "Rzeczpospolitej" o śladach trotylu we wraku prezydenckiego tupolewa. - Widziałem, jak Jarosław Kaczyński ze swoją ekipą pretorianów wychodzi na konferencję prasową. Po ich minach, po truchcie jego serwantów widziałem, że coś bardzo niedobrego będzie się działo. I stało się - ocenił Jan Hartman.

Marzenie o zamachu

- W sposób otwarty ta partia ujawniła swoje paranoiczne marzenie, aby jednak okazało się, że w Smoleńsku był zamach. Uparte trzymanie się wersji, że był zamach, morderstwo, a nie zwykły wypadek , jest dla życia społecznego destrukcyjne. Oni nie odpuszczają, są w tej manii i to się będzie powtarzać - uważa filozof.

Gazeta miała newsa. Logika działania dziennikarzy w skomercjalizowanym świecie i nerwowym świecie medialnym jest taka, że cokolwiek jest, to robimy z tego newsa i nie myślimy o konsekwencjach. To tabloidyzacja redakcji, która wynika z presji ekonomicznej i konkurencyjnej. A Kaczyński jest zakładnikiem emocji swojego elektoratu i porozumiewa się z nim na płaszczyźnie paranoidalnej - stwierdził filozof w Poranku Radia TOK FM.

- Z 36 procentami, jak wynika z sondaży... - dodał Jacek Żakowski.

- To jest tylko sondaż, który pyta, czy bierzesz pod uwagę zamach. Ludzi, którzy snują marzenia, że to nie było nic banalnego, tylko teatr historii, w którym mają oni udział jako świadkowie, jest znacznie mniej. Przeciętny Polak jest rozgarnięty, racjonalny i wykształcony i wstydzi się tych emocji. Marzenie o zamachu nie jest etyczne i dla wielu ludzi to krępujące, że takie rojenie w nich się pojawia - dodał profesor Hartman.

Żakowski stwierdził: - Tekst "Rzeczpospolitej" pokazał, że świat mediów to świat stron. Nie więzi, wspólnoty, a walki, wojny, tożsamości plemion. To choroba? - pytał.

- To naturalne. Społeczeństwa są podzielone binarnie - odparł Hartman. - Przez 20 lat byliśmy w stanie zamrożenia, wszyscy się dorabialiśmy. Panowała atmosfera zgody społecznej, ale teraz wracamy w koleiny życia politycznego, które jest bardzo spolaryzowane i nerwowe. Kontynuujemy politykę przedwojenną w złagodzonej wersji. W innych krajach społeczeństwa też są podzielone. Prasa, która szuka targetu, musi być wyrazista - ocenił Hartman.

Żakowski: Oni wierzą w zamach?

Pan myśli, że to wynik pozycjonowania się medium, które widzi, że jest odbiorca na artykuły o mgle czy redaktor Wróblewski i Gmyz rzeczywiście wierzą w "wersję trotylową"? - pytał swojego gościa Jacek Żakowski.

- Trzeba się identyfikować ze swoim targetem. Nieszczerość, obłuda i zakłamanie są złymi doradcami. Zwykle jest tak, że ludzie nastrajają się psychicznie, by wierzyć w to, co sobie wmawiają. A wmawiają to, co odpowiada nastrojom i potrzebom ich publiczności - ocenił etyk.

Dziennikarze nie są powściągliwi

- To, co wspiera degradację gazety, to to, że dziennikarze są ze średnich warstw społecznych. To nie są liderzy, intelektualiści. Są z kręgu własnych czytelników. Nie są odporni na nieracjonalność, emocje dobre i złe. Trzeba ogromnego treningu, by zachować w różnych sytuacjach powściągliwość i etyczną samokontrolę. To elitarny zestaw cech. Niewielu dziennikarzy jest w stanie utrzymać szczególnie wysoki poziom krytycyzmu. Nie mam pretensji do dziennikarzy, to naturalny proces. Tak się po prostu robi - komentował Hartman.

We wtorek "Rzeczpospolita" napisała, że we wraku TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem, znaleziono ślady materiałów wybuchowych. Wzburzony Jarosław Kaczyński mówił, że rząd powinien podać się do dymisji, a katastrofa to mord. Redakcja sprostowała artykuł w ciągu dnia. Informacje zdementowała też Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie. PiS upiera się, że teoria o zamachu jest obowiązująca , ponieważ - jak twierdzi - ma własne dowody.

DOSTĘP PREMIUM