Delegalizacja MW? Gowin: A zaskakująco opiniotwórcza Krytyka Polityczna apoteozuje Lenina

- Na forach skrajnej prawicy bywa odrażająco, ale równie strasznie bywa na forach skrajnej lewicy. Zresztą nawet nie tylko tam, ale także wśród zaskakująco opiniotwórczych środowisk, np. Krytyki Politycznej, które apoteozuje Lenina. To dla mojego pokolenia brzmi jeszcze bardziej odpychająco niż idee skrajnego nacjonalizmu - mówił w TOK FM Jarosław Gowin.

Jarosław Gowin mówił już, że nie widzi podstaw do delegalizacji ONR i Młodzieży Wszechpolskiej. W "Poranku Radia TOK FM" dodał jeszcze, że gdyby przyjrzeć się skrajnej lewicy, także znalazłoby się wiele odpychających haseł.

- Nie ma żadnych postaw prawnych, żeby rozwiązywać ONR i Młodzież Wszechpolską. Ja mogę mieć duży dystans do haseł nacjonalistycznych, ale w wydawaniu Młodzieży czy nawet ONR one jednak nie przekraczają granic dopuszczalnych w państwie prawa - - tłumaczył minister sprawiedliwości.

"A Krytyka Polityczna apoteozuje Lenina"

Prowadzący "Poranek" zwrócił uwagę, że hasła na 11 listopada mogły być łagodniejsze ze względu na "świąteczną" autocenzurę. - Ale jak się pogrzebie w internetowych wydaniach oenerowskich pisemek, to tam bywa naprawdę strasznie - zauważył Wróbel. - Bywa odrażająco, odpychająco, ale równie strasznie bywa na forach skrajnej lewicy. Zresztą nawet nie tylko tam, ale także wśród zaskakująco opiniotwórczych środowisk, np. Krytyki Politycznej, które apoteozuje Lenina. To dla mojego pokolenia brzmi jeszcze bardziej odpychająco niż idee skrajnego nacjonalizmu - powiedział minister sprawiedliwości.

Niedemokratyczne korzenie SLD?

Propozycję zdelegalizowania ONR i Młodzieży Wszechpolskiej zgłosili politycy SLD . - Kiedy słyszę postulat delegalizacji Młodzieży Wszechpolskiej formułowany przez polityków SLD, a więc o partii o korzeniach nie mających nic wspólnego z demokracją, to myślę sobie, że ci starsi panowie powinni sobie dać na wstrzymanie. Tak samo, jak ci młodzi chłopcy - skomentował Gowin.

Przyznał przy tym, że gdyby znalazło się ludzi, którzy w czasie wiecu kończącego Marsz Niepodległości krzyknęli z tłumu "zawisną" powinni mieć zarzuty jako wzywający do przemocy. - Ale organizatorów takimi okrzykami obarczać nie można - zaznaczył.

Giertych nowym liderem?

Roman Giertych jest ostatnio bardzo ostatnio aktywny medialnie i odcinający się od Młodzieży Wszechpolskiej. Pytany o niego Gowin odpowiedział: - Obserwuję ewolucję poglądów politycznych Giertycha ku klasycznemu wolnorynkowemu konserwatyzmowi i to jest ewolucja pożądana. Sądzę, że stanie się w przyszłości jednym z twórców nowej partii centroprawicowej.

Zobacz całą rozmowę:

TOK FM PREMIUM