Płaci składkę, ale jest nieubezpieczony. eWUŚ jeszcze nie zaczął działać, a już zawodzi

System elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców już zawodzi - piszą słuchacze. Okazuje się, że są przypadki, gdy system nie widzi pacjentów, mimo że ci regularnie płacą składki.

eWUŚ, czyli Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców, to nowość wprowadzana przez NFZ , która od nowego roku teoretycznie ma ułatwić przychodniom i szpitalom sprawdzenie, czy my, pacjenci, jesteśmy ubezpieczeni.

Krzysztof Meldner z Warszawy w drodze do lekarza rodzinnego przezornie zabrał ze sobą potrzebne dokumenty. - Od wielu lat pracuję w tym samym miejscu. Firma odprowadza składki, nie przeprowadzałem się. Wydawało mi się, że system nie powinien mieć ze mną żadnych problemów - mówi TOK FM Krzysztof Meldner, i dodaje, że w drodze do lekarza rodzinnego przezornie zabrał ze sobą tzw. RMUA, czyli dokument potwierdzający opłacenie składki.

Okazało się, że w jego warszawskiej przychodni pilotażowo działa już tak zwany eWUŚ albo - lepiej powiedzieć - powinien działać. - System działał, ale ja nie miałem prawa do świadczenia, bo na dzień 26 listopada ZUS nie potwierdził mojego ubezpieczenia - mówi rozgoryczony pacjent i dodaje, że stanął w kuriozalnej sytuacji, gdy w ręce trzymał dokument ubezpieczenia, ale nie ma do niego prawa. Do lekarza rodzinnego się dostał.

Niełatwo się czegoś dowiedzieć

Próbował wyjaśnić sprawę u siebie w firmie. - Kadrowa zadzwoniła do ZUS, ale tam powiedzieli jej, że można to robić tylko indywidualnie - Meldner dodaje, że wspólnie z kolegami z firmy próbowali się dodzwonić na infolinię i sprawdzić, jak wygląda ich sytuacja. - Z jednej infolinii odsyłają na drugą, potem na jeszcze jedną, a z tą, w której powinienem uzyskać informacje, nie można się połączyć - wylicza.

NFZ chwali i uspokaja

Łukasz Frąckowiak, koordynator wprowadzenia systemu w Zachodniopomorskiem, mimo wszystko rozpływa się nad wygodami, jakie czekają chorego. - Teoretycznie pacjent nie musi ze sobą nosić żadnych dokumentów, nie musi nosić RMUA. Świadczeniodawca może potwierdzić jego ubezpieczenie, korzystając jedynie z numeru PESEL - mówi Frąckowiak, a Tomasz Bilarski z NFZ uspokaja, że nawet błąd w systemie nie przekreśla jeszcze szans na wizytę u lekarza. - Pacjent będzie składał oświadczenie, że ubezpieczenie posiada i ma prawo do świadczeń - mówi urzędnik Funduszu. Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia uważa, że pacjentów, których system wyświetli jako nieubezpieczonych, może być nawet kilka milionów.

System ma zacząć działać od 1 stycznia 2013 roku.

Czekamy na podobne zgłoszenia: reporterzy@tok.fm

DOSTĘP PREMIUM