"Strona w budowie" i Photoshop. Premier z pompą ogłasza zmiany na stronie www, a internauci rozczarowani [KOMENTARZE]

Donald Tusk na specjalnej konferencji prasowej ogłosił, że od dziś rusza odświeżona strona Kancelarii Premiera. Ma być w dużym stopniu przyjazna dla niepełnosprawnych. Ludzie rzucili się do komputerów i zaczęli klikać. I się okazało strona jest niedokończona, nie wszystko działa. Internauci krytykują, szydzą - Makelifeeasier.gov.pl - kpi Ojciec Redaktor na Twitterze.

Sam prezes Rady Ministrów zorganizował specjalną konferencję prasową, którą transmitowały ogólnopolskie telewizje. Powód? Nowa strona Kancelarii Premiera.

Przede wszystkim wita nas napis "nowa strona premiera, strona przyjazna osobom niepełnosprawnym". - Zastanawialiśmy się, co ten napis oznacza. Szukamy więc głośniczka, który można kliknąć, aby lektor czytał to, co jest napisane na stronie. To jest bardzo powszechne, tutaj tego nie znaleźliśmy - zwrócił w TOK FM uwagę Wiesław Dębski z Wirtualnej Polski.

Na gruntownie wyremontowanej witrynie można znaleźć m.in. eleganckie (niektóre mocno wyretuszowane) zdjęcia członków rządu z ich dossier i ocieplającymi informacjami.

I tak np. o ministrze Arłukowiczu dowiadujemy się, że "lubi grę na gitarze i wspólne, rodzinne śpiewanie"; minister Mucha "ma niebieski pas w shotokan", a minister Gowin już "w młodości grał w piłkę nożną w Czarnych Jasło - stał na bramce".

Do tego mamy jeszcze blogi ministrów oraz listę zadań wyznaczonych na exposé. Wiele z nich jest już "odhaczonych" jako wykonane. W tym np. "sprawne sądy".

Dębski zauważył jeszcze, że zwyczajnie kiepsko działa wyszukiwarka. - Może zbyt wielu internautów rzuciło się, żeby sprawdzić? - rzucił prowadzący program Paweł Sulik. - Jak się robi takie wielkie halo, to trzeba mieć porządne serwery - zaznaczył Dębski.

Dostępny dla niepełnosprawnych? Dopiero teraz?

" Warto podkreślić, że nowa strona premier.gov.pl jako pierwsza spośród stron administracji publicznej jest w tak dużym stopniu przyjazna dla niepełnosprawnych. W jej dostosowaniu pomógł audyt przeprowadzony przez ekspertów Fundacji Integracja. - Niewątpliwie jestem pod wrażeniem ogromnego zaangażowania zespołu KPRM w pracach nad udostępnieniem serwisu premier.gov.pl dla osób z niepełnosprawnością - podkreślił Piotr Pawłowski, prezes Fundacji Integracja. O tym co zrobić, żeby strona była dostępna dla niepełnosprawnych można się dowiedzieć na dostepnestrony.pl." - czytamy w przesłanym przez Centrum Informacyjne Rządu komunikacie.

"Naiwnie zakładałam, że wszystkie rządowe strony są od dawna dostępne dla niepełnosprawnych. To się zdziwiłam" - skomentowała na Twitterze Kataryna.

"Nie każdy musi mieć blogaska"

"A prowadzenie tych blogów to wrzucono dotychczasowym pracownikom czy zatrudniono nowych?" - pytała jeszcze.

"Strona spoko, tylko w ostatnim badaniu jakościowym wyszło przekonanie wśród młodych - ostre hamowanie gospodarki, a PDT zajmuje się PR-em" - zauważył dr Norbert Maliszewski.

Paulina Kozłowska z 300polityki pisze, że "w drugiej dekadzie XXI wieku nie każdy musi mieć blogaska. Ministrowi czy urzędnikowi wystarczy tylko porządne konto na TT". Redakcyjny kolega ironizuje wpisem "makelifeeasier.gov.pl"

"Strona od informowania, a nie propagandy"

- Państwo jest wspólne. Kancelaria premiera to też kancelaria ludzi, którzy na Donalda Tuska nie głosowali. Oni mają prawo do podstawowej, w surowej formie podanej informacji, nie mieszajmy tego z propagandą - podkreślał Michał Karnowski.

Jego zdaniem obecna strona kancelarii bardziej przypomina portal, który informacje hierarchizuje i interpretuje. Jak mówił, do czasu zmian, dobrze działała wyszukiwarka, można było znaleźć wypowiedzi i dokumenty nawet sprzed kilku lat. - To nie powinno być piękne, tylko bardziej skuteczne i dające możliwość obywatelom znalezienia informacji. Mam poczucie, że ta strona nas cofa kilka kroków - ocenia.

- To dość charakterystyczne dla tego rządu. On lubi tak się zabawić. Jeszcze pan premier na ten temat konferencję zrobił - dodaje. A jeśli chodzi o blogi ministrów, to zdaniem Karnowskiego ich miejsce jest na stronach partyjnych.

DOSTĘP PREMIUM