Ostro o uboju rytualnym: żyjemy w demokratycznym kraju czy prywatnym folwarku kilku panów?

- Mój głos w wyborach uzależniony jest od rozwiązania sprawy uboju rytualnego. Albo udajemy, że bawimy się w demokrację, albo to jest prywatny folwark kilku panów, którzy chcą kosić kasę - zadeklarował Cezary Łasiczka. TOK FM ujawniło, że posłowie PSL zbierają podpisy pod projektem ustawy dopuszczającej w Polsce ubój rytualny.

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego chcą znowelizować ustawę o ochronie zwierząt, aby możliwy był w Polsce ubój rytualny.

Ludowcy są najbardziej zainteresowani sprawą, bo członkowie tej partii są właścicielami ubojni, które do tej pory zarabiały na takim sposobie zabijania zwierząt. Wśród nich jest m.in. poseł Krzysztof Borkowski.

Dwa tygodnie temu Trybunał Konstytucyjny uznał, że rozporządzenie ministra rolnictwa, dopuszczające ubój rytualny, jest niezgodne z ustawą zasadniczą.

"Szmal zamyka im oczy"

- Mój głos w wyborach uzależniony jest od rozwiązania tej sprawy. Albo udajemy, że bawimy się w demokrację, albo to jest prywatny folwark kilku panów, którzy chcą na tym kosić kasę - deklarował gospodarz programu "Konfrontacje" Cezary Łasiczka.

Zdaniem pedagoga prof. Krzysztofa Konarzewskiego kwestia uboju rytualnego pokazuje naszą hipokryzję. - Najpierw w ustawie zakazuje się takiego sposobu zabijania zwierząt, więc minister w rozporządzeniu dopuszcza ubój rytualny. I ten stan trwa latami. I wszyscy udają głupiego, bo szmal zamyka im oczy na rzeczywistość - stwierdził były szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Ubój rytualny to zabijanie zwierząt bez wcześniejszego ogłuszenia. Pozyskane w ten sposób mięso trafia do krajów muzułmańskich, Izraela oraz do największych państw Europy, w których żyje mniejszość żydowska i izraelska.

- My zabijamy tylko i wyłącznie po to, żeby eksportować. To brzmi straszliwie. W Polsce ubój rytualny to nie jest kwestia kulturowa czy religijna - komentował prof. Włodzimierz Gruszczyński, językoznawca z warszawskiej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

TOK FM PREMIUM