"Kaczyński traktuje słowa jako rzeczy dla samego mówienia. One nie muszą mieć żadnego związku z rzeczywistością"

Prezes PiS zajął się ostatnio krytykowaniem przywilejów mniejszości niemieckiej w Polsce. Zapowiedział, że gdy tylko dojdzie do władzy, "asymetria" w traktowaniu mniejszości zostanie zniesiona. - Kaczyński chyba zbytnio przejął się doświadczeniami Gomułki. Bo to Gomułka nas straszył rewizjonizmem niemieckim i Krzyżakami - przypomniał Wujec.

"Mamy w Polsce do czynienia z nawrotem systemu postkomunistycznego w jego skrajnej wersji. Jeszcze nigdy po roku 1989 niepodległość nie była tak bardzo zagrożona " oświadczył w sobotę w Opolu prezes PiS.

- Jarosław Kaczyński powiedział w swoim życiu już tyle różnych słów, że jest absolutnie dowolne, co on jeszcze może mówić. Moim zdaniem on traktuje słowa jako rzeczy dla samego mówienia. One nie muszą mieć żadnego związku z rzeczywistością. Tak jest w tym przypadku - komentował w TOK FM Henryk Wujec, doradca prezydenta ds. społecznych.

- On to robi po to, żeby jeszcze poderwać swoich zwolenników, żeby powiedzieć, że jest twardy Kaczyński, walczyć będzie, nasz prezes itd. - opisywał gość TOK FM.

Prezes PiS ostatnio powiedział także, że "rząd kłania się Berlinowi, Komorowski chce być pod butem Rosji". Obiecał także "repolonizację banków i mediów".

Czytaj więcej: "Prawdziwy prezes wrócił". Politycy o pomyśle Kaczyńskiego >>

Wzbudzanie strachu przed Niemcami - groźne

Zdaniem Henryka Wujca nie należy się za bardzo przejmować opowieściami Kaczyńskiego o zagrożonej niepodległości. - Każdy widzi, że to nie jest nic mądrego - uważa.

Znacznie poważniejsze, zdaniem doradcy prezydenta, są próby ożywiania przez prezesa PiS strachu przed Niemcami. Kaczyński mówił między innymi, że "jeżeli PiS dojdzie do władzy, to będzie stosowana zasada: tyle praw Niemców w Polsce, ile praw Polaków w Niemczech. Asymetria będzie zniesiona".

 

- Kaczyński chyba zbytnio przejął się doświadczeniami Gomułki. Bo to Gomułka nas straszył rewizjonizmem niemieckim i Krzyżakami - przypomniał Wujec. - Może w swoim myśleniu zbyt się przejął tamtym doświadczeniem zsowietyzowanego społeczeństwa i teraz do tego wraca. Mam nadzieję, że to będzie pusty głos - podkreślił gość TOK FM.

Zobacz całą rozmowę z Henrykiem Wujcem:

Kaczyński przesadził w swoich wypowiedziach nt. mniejszości niemieckiej?
Przepisz tekst z obrazka:
nie umiem znalezc obrazka

TOK FM PREMIUM