Celiński rozumie Kaczyńskiego. "To prawda, miał gorzej. Nieinternowanie to był obciach"

- Mówiąc zupełnie poważnie: jak ktoś miał znaną twarz, a nie został internowany, był w sytuacji beznadziejnej. Jeżeli chciał działać w podziemiu to przecież poważnie narażał je na wpadkę. Rozumiem, że on szczerze powiedział to, co każdy z nas by powiedział w takiej sytuacji - lepiej było być internowanym - powiedział w TOK FM Andrzej Celiński

- Wieczorem mnie wypuścili i było to dla mnie bardzo niemiłym zaskoczeniem. Nie ukrywam, że nieprzyjemnym, bo przecież działałem cały czas. Uważałem zresztą, że jestem w sytuacji dużo gorszej niż internowani. Miałem absolutny imperatyw, że muszę działać, i sądziłem, że w efekcie pójdę siedzieć, co było gorsze od internowania - mówił Jarosław Kaczyński o 13 grudnia 1981 roku w opublikowanym wczoraj wywiadzie dla "Gazety Polskiej". Te słowa wywołały falę złośliwości wobec prezesa PiS.

Czytaj: Politycy kpią z prezesa PiS: "Może nadrobić i internować pana Kaczyńskiego" >>>

Celiński: Nieinternowanie w każdym scenariuszu było gorsze

Szczególne oburzenie wywołały słowa Kaczyńskiego nt. tego, że "miał gorzej" od osób internowanych. - Poważnie mówiąc, to prawda. Dla człowieka, który był tak zaangażowany jak my byliśmy zaangażowani, nieinternowanie to w każdym scenariuszu możliwym było gorsze - ocenia Andrzej Celiński, działacz opozycji w PRL, członek KOR, NSZZ "Solidarność". Obecnie jest przewodniczącym Partii Demokratycznej.

- To był obciach, wstyd. To po pierwsze - mówił w programie "Konfrontacje" w Radiu TOK FM Celiński. - My mieliśmy wtedy po 30 lat. Dochodziła więc do tego młodzieńcza ambicja i myślenie, że ci internowani byli lepsi, bardziej zasłużeni. Jeszcze się liczyło kogo wcześniej i kogo dłużej - opowiadał.

- Mówiąc zupełnie poważnie: jak ktoś miał znaną twarz, a nie został internowany, był w sytuacji beznadziejnej. Jeżeli chciał działać w podziemi to przecież poważnie narażał je na wpadkę. Rozumiem, że on szczerze powiedział to, co każdy z nas by powiedział w takiej sytuacji - lepiej było być internowanym - podkreślał Celiński.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM