?To dowód na całkowitą ślepotę moralną" - Gowin ostro o Rosji

- Opinie wyrażane przez stronę rosyjską są dowodem na całkowitą ślepotę moralną - tak minister sprawiedliwości Jarosław Gowin ocenił komunikat rosyjskiego MSZ, które stwierdziło dziś, że jest "skrajnie zdumione" działaniami ministra Sikorskiego ws. wraku.

- Opinie wyrażane na temat jego działań są dowodem na całkowitą ślepotę moralną - powiedział Gowin. Chodzi o prośbę, jaką Sikorski skierował do szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, by ta próbowała wpłynąć na Rosję w kwestii zwrotu Polsce wraku prezydenckiego tupolewa.

W poniedziałek minister Sikorski spotyka się z szefem rosyjskiego MSZ - Gowin zaznacza, że w pełni popiera stanowisko szefa polskiej dyplomacji w sprawie wraku. Zamierza powtórzyć je podczas swojego spotkania z rosyjskim ministrem sprawiedliwości w przyszłym tygodniu

"Decyzja zapadnie w gabinecie jednego człowieka"

Minister sprawiedliwości zaznacza, że w jego ocenie decyzję ws. wraku podejmie w Rosji nie minister spraw zagranicznych, ani minister sprawiedliwości. - Decyzja zapadnie w gabinecie jednego człowieka - mówi Gowin. Według niego nie mamy większych szans, by Rosja zmieniła swoje stanowisko - minister podkreśla jednak, że "zamierzamy konsekwentnie domagać się tego zwrotu".

Pytany, czy nie zaskakuje go reakcja premiera Tuska (który poniekąd zdystansował się do działań ministra Sikorskiego, ponieważ nie rozmawiał z Catherine Ashton nt. wraku), Gowin odpowiada, że to naturalne. - Partnerem dla Catherine Ashton nie jest premier jakiegokolwiek kraju. Partnerami są ministrowie spraw zagranicznych - mówi.

DOSTĘP PREMIUM