Policja kontroluje broń funkcjonariuszy w całej Polsce. "Walthery" mają wadę fabryczną?

W całej Polsce trwają kontrole służbowej broni policjantów. Chodzi o pistolety Walther P99, które mogą mieć wadę fabryczną - dowiaduje się nieoficjalnie TOK FM. Część pistoletów może być wycofana z użycia. Część broni, choć uszkodzona, dopuszczana jest do używania warunkowo.

Jak ustalił reporter TOK FM, kontrole zarządzono po wypadku na strzelnicy w Legionowie. Fragment pistoletu odskoczył przy wystrzale i zranił policjantkę.

Problemem jest plastikowe zabezpieczenie iglicy - wyjaśnia jeden z ekspertów zajmujących się bronią. Informację o kontroli potwierdza Komenda Główna Policji. Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa sprawdzanie służbowych pistoletów i ile z nich zostanie ostatecznie wycofanych z użycia. W wielu jednostkach P99 stanowi nawet 80 proc. uzbrojenia, reszta to pistolety Glock. Każdy pistolet oceni specjalnie powołana komisja. Jeśli feralna część pistoletu jest pęknięta tylko z jednej strony, broń może być dalej używana, jeśli z dwóch - jest natychmiast wycofana - twierdzi nasz informator.

Walthery przyjęto do uzbrojenia polskich policjantów w latach 2001-2004.

Czekamy na sygnały od osób, które wiedzą o sprawie więcej. Piszcie na: reporterzy@tok.fm.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM