Palikot w TOK FM: Wrak na złom. Jesteśmy nieracjonalni i uwikłani w rozmowę z trupami

Co zrobić z wrakiem tupolewa? - Przerobić na złom - krótko odpowiedział w TOK FM Janusz Palikot. - Jesteśmy uwikłani w rozmowę z trupami. Wyobraźmy sobie, że każdy wrak samochodu, w którym zginął ktoś bliski, będziemy stawiać przed domem. Tak się nie robi - dodał w rozmowie z Janiną Paradowską.

Wczoraj odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie omawiano m.in. sprawę wraku tupolewa. Janusz Palikot, który był na spotkaniu, mówił w Poranku Radia TOK FM, że z przedstawionego raportu prokuratora generalnego wynika, że Rosja nie gra wrakiem, by wpływać na sprawy wewnętrzne w Polsce. - Konkluzja była taka, że nie musi. Bo sami to robimy - w szczególności Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz - mówił Janusz Palikot, przewodniczący Ruchu Palikota.

Dodał, że w raporcie jest powtórzona opinia z raportu komisji Millera. - Rosjanie w zasadzie obawiają się jednego: że ponoszą pewną pośrednią odpowiedzialność za dopuszczenie do lądowania tupolewa i....

- I nie chcą zakończyć śledztwa, bo się boją - tak samo jak my - zakończyć śledztwo, które powinno zakończyć się umorzeniem, bo sprawcy nie żyją - wtrąciła Paradowska.

Zdaniem Palikota polska prokuratura może zakończyć postępowanie bez sprowadzania wraku. - Rosjanie nie oddadzą wraku, dopóki postępowanie w Polsce będzie się toczyć, bo nie są pewni, że Polacy czegoś na koniec nie wywołają - mówił gość Janiny Paradowskiej w TOK FM.

Wrak to symbol hańby. Po co go pokazywać?

Co zrobić z wrakiem, jak już wróci? - pytała Paradowska. - Przerobić na złom. To przedmiot wstydu i hańby państwa polskiego. Musimy się wstydzić, że nie były przestrzegane procedury i doprowadziło to do katastrofy. Piloci nie powinni podejmować się lądowania. Nie ulega to najmniejszej wątpliwości - stwierdził Palikot. - I jeszcze pokazywać to ludziom? Wyobraźmy sobie, że każdy wrak samochodu, w którym zginął ktoś bliski, stawiał przed domem. Albo pociąg stawiał. Tak nie robimy, tak się nie postępuje - rzucił polityk.

Pomysł Radosława Sikorskiego, by wkomponować wrak w pomnik, nazwał "absurdalnym". - Jesteśmy nieracjonalni i uwikłani w rozmowę z trupami, zamiast skupić się na trzeźwym osądzie procedur i racjonalizacji na przyszłość. Jestem rozczarowany postępowaniem Radosława Sikorskiego w ostatnich tygodniach - stwierdził. Krytycznie podchodzi do podniesienia na poziom Unii Europejskiej sprawy wraku [szef MSZ poprosił o wsparcie Catherine Ashton - red.].

- Mamy kryzys gospodarczy. Powinniśmy podnieść sprawę obrotów handlowych z Rosją, a nie wraku. Z całym szacunkiem dla ministra Sikorskiego. To nie do przyjęcia - stwierdził Janusz Palikot w Poranku Radia TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM