Świętowanie rocznicy Powstania Styczniowego? Żakowski: Zawahałbym się na miejscu Senatu. Po co nadymać balon?

- Czy tradycje Powstania Styczniowego, bezsensownego, choć ofiarnego, należy czcić właśnie teraz, kiedy znów wracają one groźnie i bezsensownie w polskim myśleniu? Czy nadymać ten balon? - zastanawiał się w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski. Rok 2013 ogłoszono rokiem Powstania Styczniowego.

- Jak państwo usłyszycie o Powstaniu Styczniowym, będzie znaczyło, że zaczął się rok 2013. Senat ogłosił 2013 rokiem tego powstania, głosząc przy okazji, że spłacamy dług wobec wielu pokoleń Polaków, którzy nie wahali się stanąć do walki w obronie wolności - mówił w TOK FM Jacek Żakowski. W dzisiejszym "Dzienniku" jest specjalny dodatek o zrywie. We wstępniaku napisane jest: poświęcenia powstańców doprowadziły do odrodzenia państwowości po latach niewoli w 1918 roku.

Zawahałbym się

- Na miejscu Senatu bym się zawahał, czy akurat te tradycje, bezmyślnej, beznadziejnej, bezsensownej walki, choć z całą pewnością szlachetnej, ofiarnej i patriotycznej, należy czcić właśnie teraz - komentował w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski. Zastrzegł, że mówi to "z całym szacunkiem dla uczestników powstania, dla rodzin, które poniosły ogromne koszty, także materialne, tracąc wielopokoleniowy dorobek, który władze rosyjskie odbierały". - Czy tradycje należy czcić, kiedy wracają groźnie i bezsensownie w polskim myśleniu i polskiej polityce? Czy nadymać ten balon? - zastanawiał się Żakowski.

Jego zdaniem tradycje, które doprowadziły do Powstania Styczniowego "prowadziły do trzebienia kolejnych pokoleń, prowadząc do straszliwych konsekwencji, marnowania szans i dorobku wielu rodzin i całego społeczeństwa".

Fetowanie powstania z okazji rocznicy

Rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego ustanowił Senat. 3 sierpnia izba przyjęła uchwałę w tej sprawie. - Honorując patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie powstańców styczniowych, spłacamy dług wobec wielu pokoleń Polaków, którzy nie wahali się stanąć do walki w obronie wolności - głosi uchwała. Przypomniano w niej, że Powstanie Styczniowe skierowane było przeciwko rosyjskiemu zaborcy, a jego celem była restytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Za przyjęciem uchwały głosowało 88 senatorów, jedna osoba była przeciwko, jedna wstrzymała się od głosu. 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego objął swoim patronatem prezydent Bronisław Komorowski.

Zryw przeciw zaborcy i bolesna klęska

Powstanie Styczniowe wybuchło w styczniu 1863 roku przeciw Imperium Rosyjskiemu - objęło tylko zabór rosyjski (oraz Litwę, Białoruś i Ukrainę). Mimo początkowych sukcesów, zakończyło się porażką jesienią 1864 roku. Zginęło kilkadziesiąt tysięcy osób, prawie 40 tys. zesłano w głąb Rosji, a działające pod zaborami polskie instytucje zlikwidowano i rozpoczęła się intensywna rusyfikacja.

Co myślisz o obchodach Powstania Styczniowego?

TOK FM PREMIUM