"Ateiści winni ruiny Polski"? Prof. Obirek: To nadużycie. Biskup pomylił czas

- Biskup Pieronek pomylił czas. Nie zorientował się, że żyjemy w kraju demokratycznym, gdzie mamy wolność opinii. Jego wypowiedzi są krzywdzące i niedopuszczalne - komentuje dla TOK FM wywiad bpa Pieronka prof. Stanisław Obirek. - Mam nadzieję, że druga strona nie będzie odpowiadać na nieodpowiedzialne słowa hierarchy - dodaje profesor.

Pieronek ma prawo gadać bzdury, ale nie może zabronić innym zabierania głosu [BLOG]

- Ateiści rządzili w Polsce przez dziesiątki lat. Mieli wszystko i co zrobili? Doprowadzili kraj do ruiny, całą Europę. Niech teraz siedzą cicho - powiedział biskup Tadeusz Pieronek w wywiadzie dla "Newsweeka" .

"Nadużycie"

- Biskup Pieronek ma dar wypowiadania się w sposób metaforyczny - mówi prof. Stanisław Obirek, antropolog kultury. - Ale twierdzenie, że ateiści są źródłem nieporządku, jest grubym nadużyciem. Biskup Pieronek pomylił czas. Nie zorientował się, że żyjemy w kraju demokratycznym, gdzie mamy wolność opinii. Jego wypowiedzi są krzywdzące i niedopuszczalne - uważa prof. Obirek, zastrzega jednak, że to uproszczenie.

- Przeglądam internet i widzę, że Kościół jest zewsząd atakowany. To samo jest w prasie. W ostatnim roku na świecie zginęło więcej chrześcijan niż za czasów Nerona. To co, mam milczeć i mówić, że jest cacy? (...) Wystarczy zobaczyć jakąkolwiek wiadomość o Kościele i poczytać wpisy internautów, którzy gromadzą się jak kruki nad trumną - dodaje hierarcha .

Obelgi zamiast dialogu

Zdaniem prof. Obirka Kościołowi nie podobają się uogólnienia na jego temat, ale odpowiadają taką samą monetą.- Czy mamy do czynienia z pogłębianiem się przepaści między katolikami i Kościołem a ateistami?

- Polaryzacja stanowisk dotyczy nie tylko Polski. To jest okopywanie się na własnych pozycjach. Dochodzi do produkowania wroga na użytek debaty publicznej. Dialog z kolei wypierany jest przez obelgi - dodaje antropolog kultury.

- To smutne, że biskup, który słynął z umiejętności kompromisu, włącza się w ten proces polaryzacji - mówi prof. Obirek w rozmowie z TOK FM. - Mam nadzieję, że druga strona nie będzie odpowiadać na nieodpowiedzialne słowa hierarchy - dodaje profesor.

Media nakręcają

- To nie jest tak, że nie ma rozmów między ludźmi różniącymi się poglądami - zastrzega prof. Obirek. - Duża część odpowiedzialności spada na media, które potrzebują mocnego newsa. Opinia spokojna się nie przebije. To problem nas wszystkich - chętniej odnotowujemy wypowiedzi bulwersujące - dodaje.

Od biskupów powinniśmy wymagać więcej? Czuwania nad dialogiem? - Dialog i kompromis nie są dane na zawsze. Są hierarchowie kościelni, którzy zachęcają do rozmowy, dialogu, ale oni są mało obecni w mediach. W mediach przebijają się za to biskupi Tadeusz Pieronek, Józef Michalik czy Sławoj Leszek Głódź, którzy oponentów traktują w sposób pogardliwy - dodaje.

TOK FM PREMIUM