Grodzka wicemarszałkinią? "Dyskusje światopoglądowe są tak gorące, bo wypowiadają się najmniej kompetentni"

Anna Grodzka jest kandydatka na wicemarszałkinię Sejmu. - Ludzie nie wiedzą, co myśleć o zamrożeniu nam przez Komisję Europejską pieniędzy, ale na temat tego, czy Anna Grodzka jest fajną postacią czy nie to każdy Polak ma wyrobione zdanie. Zresztą, te wszystkie dyskusje światopoglądowe są tak gorące, dlatego że - nie chcę nikogo obrażać - osoby najmniej kompetentne mają w tych kwestiach bardzo dużo do powiedzenia - krytykował w TOK FM Piotr Gursztyn.

Posłanka Anna Grodzka została oficjalnie kandydatką prezydium Ruchu Palikota na stanowisko wicemarszałkini Sejmu Posłanka Anna Grodzka została oficjalnie kandydatką prezydium Ruchu Palikota na stanowisko wicemarszałkini Sejmu . Prezydium poparło ją jednomyślnie. Grodzka ma zastąpić Wandę Nowicką.

Aby to się stało, musi uzyskać poparcie Sejmu, a z tym może być kłopot. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak już zapowiedział w Polskim Radiu, że nie będzie poparcia dla tej kandydatury. Nie wiadomo, jak zachowa się Platforma Obywatelska, choć Małgorzata Kidawa-Błońska przypominała w TOK FM, że " zwykle szanowani decyzje innych klubów ".

Zysk dla Palikota

Michał Sutowski z "Krytyki Politycznej" uważa, że gdyby Grodzka została wicemarszałkiem, byłoby to bardzo korzystne dla Janusza Palikota: - Zamazałby nie najlepsze wrażenie, jakie stworzył wśród środowisk lewicowych i liberalnych, odwołując Wandę Nowicką pod dość wątpliwym, przynajmniej tak odczytanym przez wielu, pretekstem - tłumaczy publicysta. Nowicka straciła poparcie swojego klubu po nagłośnieniu przyznania sobie przez Prezydium Sejmu wysokich nagród . Jest jedyną z wicemarszałków, która została w ten sposób ukarana. Palikot odwołanie Nowickiej tłumaczył tym, że posłanka nie poinformowała o nagrodzie swojego klubu.

"Homofobia nie jest problemem tylko Pawłowicz"

Zdaniem Sutowskiego, kandydatura Grodzkiej będzie w pewnym sensie możliwością kontynuowania dyskusji światopoglądowej, która rozgorzała przy okazji projektów o związkach partnerskich. - Pytanie tylko, jaki poziom będzie miała ta dyskusja. Wczoraj mieliśmy wypowiedź pana posła Niesiołowskiego, gdzie w rozmowie z Biedroniem powiedział, że właściwie to on by chciał, żeby homoseksualistów nie było, ale są i trzeba coś z tym zrobić; i że nie lubi cyrków, jak się facet przebiera za babę. Po raz kolejny mieliśmy okazję zobaczyć, że homofobia i pokrewne jej zjawiska to nie jest problem jednej partii i jednej posłanki Pawłowicz - opisywał Sutowski.

Sztuczne podziały estetyczne

- Robi się z Gowina jakiegoś sojusznika z Pawłowicz. To jest kulturalny człowiek, a ona zachowuje się w sposób chamski i prymitywny. Tworzy się niepotrzebną zbitkę między osobą godną szacunku, a osobą godną pogardy - mówił w "Kropce nad i" Stefan Niesiołowski. Zdaniem Michała Sutowskiego, to mydlenie oczu. - Kłopot polskiego Sejmu i polityki to kreowanie sztucznych podziałów estetycznych, zamiast realnych światopoglądów i programów - uważa.

Pietruszka zdobyta bombą atomową

Piotr Gursztyn przewiduje, że dyskusja nad kandydaturą Anny Grodzkiej będzie "wojną o pietruszkę przy użyciu broni atomowej". - Nieszczęśliwa będzie PO, bo się źle w tym sporze wypada. SLD też będzie nieszczęśliwe, bo będzie tracił na rzecz Ruchu Palikota. To jest taka kalkulacja Palikota, żeby było dużo i głośno, a wiemy, jakie są sondaże tej partii. Solidarna Polska też będzie hałaśliwa, bo będzie chciała wysnuć swojego kandydata - mówił publicysta "Do Rzeczy".

Jak się zachowa PO? - Będzie miała problem. PO coraz trudniej sprzedawać wizerunek jako partii, gdzie panuje radosny pluralizm i radosna różnorodność. Sprawa Anny Grodzkiej jest taka, że musi się po prostu opowiedzieć - ocenia Sutowski.

O światopoglądzie dyskutować łatwo

Piotr Gursztyn zauważył jeszcze ogólnie: - Ludzie nie wiedzą, co myśleć o zamrożeniu nam przez Komisję Europejską pieniędzy, ale na temat tego, czy Anna Grodzka jest fajną postacią czy nie to każdy Polak ma wyrobione zdanie. Zresztą, te wszystkie dyskusje światopoglądowe są tak gorące, dlatego że - nie chcę nikogo obrażać - osoby najmniej kompetentne mają bardzo dużo do powiedzenia. To jest łatwa dyskusja. No i można zaistnieć; jak się głośno krzyczy - skrytykował publicysta.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM