"Tusk morduje w białych rękawiczkach". Rządowe "zderzaki" do wymiany. Budzanowski, może Nowak

Premier wymienia "zderzaki". Który z ministrów trafi na czarną listę? Opozycja typuje: Budzanowski - "szkodnik", Gowin - może spać spokojnie. Bo Tusk "morduje w białych rękawiczkach". I chce mieć swoich w ABW - tam może trafić Cichocki.

Pełna zgoda - politycy opozycji jednogłośnie przyznają, że Jarosław Gowin - minister sprawiedliwości, który "popsuł" głosowanie o związkach partnerskich - najprawdopodobniej w rządzie zostanie. Na razie. Powód? Ma za sobą zbyt wiele sejmowych szabli. Czy raczej - potencjalnie ma. Tusk jednak nie zapomni. - Przy debacie o związkach partnerskich wykazał się grubą nielojalnością. To był policzek dla Tuska - mówi TOK FM Łukasz Gibała z Ruchu Palikota. Pytany, czy premier zemści się dymisją, przyznaje, że kiedyś na pewno. Na razie rozlewu krwi jednak - zdaniem Gibały - nie będzie. - W przeciwieństwie do Kaczyńskiego, który jest "mordercą szekspirowskim" i jest dużo krwi, Tusk jest "mordercą w białych rękawiczkach" - mówi Gibała. To jego zdaniem przyczyna, dla której Gowin może spać spokojnie: "Tusk jest mściwy, ale stara się, by nie pozostały ślady".

Efektów pracy brak - Kidawa krytycznie o Gowinie

Posłowie PO, co oczywiste, nie mogą sobie pozwolić na typowanie ministrów do wymiany. Mogą jedynie - i to robią - dawać do zrozumienia, kogo by chętnie w rządzie wymienili. Małgorzata Kidawa-Błońska, pytana przez TOK FM o losy ministra Gowina, początkowo nie chce spekulować, mówiąc, że PO musi grać w jednej drużynie. Potem jednak stwierdza wprost: "Z ministrem Gowinem nie zgadzam się w większości spraw. Prawie we wszystkich. Jest tam (w min. sprawiedliwości - red.) po to, by reformować ustrój sądów. Na razie jeszcze nie ma efektów tej pracy" - mówi Kidawa, od razu jednak zaznacza, że nie chce krytykować Gowina, bo mają zbyt rozbieżne zdania w większości spraw.

Archeolog - szkodnik. Budzanowski na cenzurowanym

Jest największym szkodnikiem tym rządzie - Tadeusz Iwiński z SLD najchętniej pozbyłby się ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego. Argumenty? Niedouczony, niekompetentny. - Archeolog śródziemnomorski, jak ja mówię - egiptolog, a ma za pomocnika wuefistę i innych ludzi niedouczonych - mówi polityk SLD.

Zdaniem Iwińskiego Budzanowski powinien wylecieć nie tylko za sprawę LOT-u, ale głównie za fatalną, zdaniem Iwińskiego, prywatyzację zakładów odzieżowych Warmia SA (spółka została sprzedana osobie prywatnej za niespełna 7 mln zł - red).

Iwiński argumentuje także, że Budzanowski byłby "bezpieczny" do usunięcia, bo nie ma żadnego zaplecza partyjnego, które mogłoby niechętnie zareagować na jego dymisję. Ten sam argument - ale "przeciw" dymisji - podaje Łukasz Gibała z Ruchu Palikota. Jego zdaniem Budzanowski jest lojalny i zostanie w rządzie, bo nie stanowi zagrożenia.

Faworyt "palikotowców"? Ten od fotoradarów. I oczywiście - Gowin

- Można wymieniać i wymieniać - mówi poseł Ruchu Palikota Artur Dębski pytany o kandydatów do dymisji. Potem precyzuje. - Z moich ulubieńców to ten od fotoradarów jest, minister transportu Sławomir Nowak. Robi, co może. On się podobno bardzo szybko uczy, ale od nauki to jest szkoła - podsumowuje Dębski. O Jarosławie Gowinie mówi, nie kryjąc ironii, "mój ulubieniec".

O możliwej dymisji Nowaka wspomina także Marek Sawicki z PSL. Jego zdaniem po zakończonych pomyślnie unijnych negocjacjach budżetowych,premier może chcieć oczyścić niektóre obszary. Wśród nich także transport czy skarb państwa.

Całe auto na złom - PiS nie zamierza rozmieniać się na drobne

- Tusk jest po czołowym zderzeniu z rzeczywistością - mówi Adam Hofman z PiS. Jak zaznacza - od tej karuzeli stanowisk może się zakręcić w głowie, ale nie przybędzie od tego żadne miejsce pracy ani nie zmniejszy się kolejka do lekarza. Dopytywany o konkretne "typy" do dymisji, Hofman przypomina określenie premiera z początku kadencji - ministrowie jako "zderzaki" - i twórczo je rozwija. Jego zdaniem "po zderzeniu czołowym z rzeczywistością jest Donald Tusk. To nie jest auto z zepsutym zderzakiem - tu i chłodnica, i silnik jest do wymiany. Najlepiej to auto oddać na złom i wybrać nowe".

Do zmian zapowiedzianych przez premiera - czyli minirekonstrukcji rządu - ma dojść w najbliższą środę.

Kto pierwszy do wymiany? Politolog wylicza: Krystyna Szumilas, Jarosław Gowin...

DOSTĘP PREMIUM