Kalisz w Poranku TOK FM: Wierzę w ludzi. Ale... Co się dzieje, Janusz?

- Cały problem polega na tym, że Janusz Palikot ma różne twarze. Powinien teraz zmobilizować się mentalnie i tę złą twarz wyeliminować. Ja wierzę w ludzi - powiedział w Poranku Radia TOK FM Ryszard Kalisz. Komentował słynne słowa Palikota: Być może Nowicka chce być zgwałcona.

- Martwi mnie powrót do Janusza Palikota do prowokacji, które tłumaczy znajomością Gombrowicza, Nietzschego, literatury filozoficznej - mówił w Poranku Radia TOK FM Ryszard Kalisz, poseł SLD. Jego zdaniem problem polega na tym, że publiczne wypowiedzi Palikota są odbierane przez opinię publiczną w zupełnie inny sposób niż chciał lider RP. - Jego wypowiedź o gwałcie w stosunku do Wandy Nowickiej to przekroczenie wszelkich granic. On po prostu obraził kobiety - stwierdził Ryszard Kalisz.

- Być może Wanda Nowicka chce być zgwałcona, ale to nie ze mną, bo ja nie jestem takim typem człowieka - powiedział Janusz Palikot o posłance swojej partii.

Zobacz wideo

Spór między Wandą Nowicką a Palikotem rozgorzał w związku przyznaniem wicemarszałek Nowickiej premii. Lider RP chciał, by zapłaciła za to stanowiskiem. Nowicka, choć początkowo obiecała odejść, potem się z tego wycofała. Słowa Palikota wzburzyły opinię publiczną, zwłaszcza środowiska kobiece.

Palikot jak Kaczyński

- Rozmawiałem z koleżankami, z którymi znam się od wielu lat i one są wściekłe na Palikota. Mówiły, że z nim już im nie po drodze - zdradził poseł SLD. - Cały problem polega na tym, że Janusz Palikot ma różne twarze. On powinien teraz zmobilizować się mentalnie i tę złą twarz wyeliminować. Ja wierzę w ludzi - dodał Kalisz.

- Janusz Palikot jest jak Jarosław Kaczyński - używa parabol i potem trzeba tłumaczyć - zastanawiał się Tomasz Sekielski. - Palikot potrafi być subtelnym filozofem, a czasem staje się prowokatorem. I robi to niesmacznie. Każdego dnia zaczyna kolejny etap. No co się dzieje, Janusz? - pytał w Poranku Kalisz.

Miller uspokoił Sojusz

Czy to oznacza, że SLD może iść ramię w ramię z Ruchem Palikota do eurowyborów? Nie ma wroga na lewicy - powinniśmy skończyć z wykluczaniem - powiedział Kalisz. Dodał, że SLD organizuje kongres jedności lewicy. Powstaje lista lewicowych haseł. Każda osoba, która się z nimi zgodzi, będzie mogła wziąć w kongresie udział - zapowiedział polityk. Jego zdaniem najlepiej będzie, jeśli na liście do europarlamentu powinni znaleźć się obywatele. Nie politycy.

Chwalił też Leszka Millera, szefa SLD, za to, że udało mu się "uspokoić partię". - Stała się normalną, dyskutującą strukturą - dodał Kalisz. Jego zdaniem trzeba teraz wyciągnąć wnioski i zdiagnozować, co się nie podoba wyborcom. A nie podobają im się m.in. wodzowskie struktury, w których rządzi aparat.

Zobacz wideo

Ryszard Kalisz, Janusz Palikot, Wanda Nowicka, SLD, Tomasz Sekielski, Poranek Radia TOK FM

DOSTĘP PREMIUM