Rekolekcje w podstawówce. Msza w kościele, droga krzyżowa w szkolnym patio
W wielu podstawówkach trwają rekolekcje. W jednych lekcji nie ma w ogóle, są tylko msze w kościele, w innych lekcje są, ale tylko niektóre.
Mama ucznia pisze do dziennikarki...
W SP 51 rekolekcje rozpoczęły się w poniedziałek. Dzieci wraz z wychowawcą udają się na mszę świętą do kościoła, a przedtem w szkole biorą udział w drodze krzyżowej. Odbywa się w szkolnym patio. To już tradycja. Na stronie szkoły można znaleźć zdjęcia z ubiegłorocznego nabożeństwa w budynku szkoły .
O sprawie poinformowali nas rodzice dzieci. - W budynku powieszone są stacje Drogi Krzyżowej, a dzieci klęczą i się modlą przy poszczególnych stacjach - opowiada nam jedna z mam. Potwierdziliśmy to w szkolnym sekretariacie.
"Jestem matką dziecka z kl. I-III. Mąż i ja uważamy, że nie jest to nabożeństwo, które powinno się odbywać w szkole. Rodzice mogą zaprowadzić dziecko do kościoła, pod warunkiem że uważają, że jest w stanie akurat to nabożeństwo zrozumieć" - pisze w mailu do nas pani Maria*. "Jesteśmy rodziną katolicką. Jednak takie sytuacje w świeckiej szkole publicznej wydają nam się niedopuszczalne" - dodaje.
...bo strach iść do dyrektora
Spotkaliśmy się z autorką listu i jej mężem. - Organizowanie takich religijnych uroczystości w budynku szkoły jest nie na miejscu. Przecież to świecka placówka - mówi ojciec 9-latki. Na nasze pytanie, dlaczego nie poszli z tym do dyrektora szkoły, odpowiadają wprost: boimy się o nasze dziecko. - Próbowałam rozmawiać o tym z innymi rodzicami. Słyszałam głosy, że im to nie odpowiada, ale każdy boi się wychylić - mówi pani Maria.
Będzie kontrola magistratu
Bardzo szybko zareagowało miasto, czyli organ prowadzący szkoły. Prezydent Krzysztof Żuk jest poza Polską, ale wie o sprawie. I podjął decyzję o wszczęciu kontroli przez urzędników wydziału oświaty. - Do tej pory nie mieliśmy sygnałów o tej drodze krzyżowej. Wszystkie szkoły publiczne prowadzone przez samorząd są placówkami świeckimi. Stąd kontrola. Jeśli informacja o drodze krzyżowej się potwierdzi, podejmiemy decyzję - mówi Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta.
Kuria: Ale w czym problem?
Kuria w Lublinie nie widzi niczego złego w tym, że droga krzyżowa odbywa się w budynku podstawówki. Rzecznik kurii ks. Krzysztof Podstawka przywołuje Rozporządzenie Ministra Edukacji z 1992 roku, które ustala zasady organizowania rekolekcji wielkopostnych w szkołach. - Zgodnie z tym rozporządzeniem szkoły mają obowiązek umożliwić młodzieży przez trzy dni udział w takich rekolekcjach - mówi ks. Podstawka. I dodaje, że formy rekolekcji mogą być różne: albo w całości na terenie szkoły, albo tylko na terenie parafii.
- Ale może to być też taka formuła, że część rekolekcji odbywa się w placówce, a część w parafii. I tak jest w tym przypadku. Od strony prawnej wszyscy zachowali obowiązujące przepisy - mówi rzecznik lubelskiej kurii. Jak dodaje, to nie jest jedyna szkoła, w której tak się to odbywa. - M.in. w lubelskim liceum, które nosi nazwę Biskupiak, jest kaplica na terenie szkoły. Ale uczestniczyłem też w pięknym misterium przygotowanym przez uczniów szkoły przy ulicy Elsnera kilka lat temu - mówi ks. Podstawka.
- W tych rekolekcjach chodzi też o to, by religia nie kojarzyła się tylko i wyłącznie z przestrzenią sakralną. Bo to nie jest rzeczywistość zamknięta tylko do kościoła, do zakrystii, ale rzeczywistość, która obejmuje całe życie człowieka, w tym także szkołę - mówi TOK FM rzecznik lubelskiej kurii.
Szkoła od modlitwy przed jedzeniem
Szkoła Podstawowa nr 51 w Lublinie to ta sama podstawówka, o której pisaliśmy kilka tygodni temu. To tu w statucie był zapis odwołujący się do Kościoła katolickiego, a na szkolnej stołówce wisiały zasady kulturalnego spożywania posiłków, a pierwsza z nich, napisana większym drukiem niż pozostałe, brzmi "Pamiętam o modlitwie przed i po jedzeniu". Poza tym na ścianach stołówki były jeszcze dwie inne tablice z treścią modlitw.
Rada pedagogiczna szkoły kilka dni temu zmieniła kontrowersyjny statut. Zniknął zapis, że "szkoła kształtuje i rozwija postawy uczniów w oparciu o naukę Kościoła katolickiego". Dziś czytamy, że szkoła "kształtuje i rozwija postawy uczniów w oparciu o chrześcijański system wartości z zapewnieniem wolności sumienia i przekonań religijnych każdego ucznia". - Statut w poprawionej wersji jeszcze do nas nie dotarł, ale z informacji, które posiadamy, wiemy, że został zmieniony przez radę pedagogiczną, wcześniej zaaprobowany przez rodziców. Czekamy w tej chwili na ten dokument, przeanalizujemy go - mówi nam kurator oświaty w Lublinie Krzysztof Babisz. Nie dostaliśmy jednak od kuratorium odpowiedzi ws. drogi krzyżowej.
Z władzami szkoły - mimo prób - nie udało nam się skontaktować.
*Imiona rodziców zostały na ich prośbę zmienione (imię i nazwisko do wiadomości redakcji)
-
Był nacjonalistą, aż poznał lewaczkę. "Szedłem z nią do łóżka, a potem się z tego spowiadałem"
-
Marsz 4 czerwca. Przedsiębiorczyni z Łomży o hejcie po spotkaniu z Tuskiem. "Mojej córce grożono gwałtem"
-
"Duda zakałapućkał się kompletnie". Poseł PiS go broni: "A słyszała pani o jakimś prezydencie, który czyta każdą ustawę?"
-
Marsz 4 czerwca to polityczny game changer? "Podobało mi się, że Tusk próbuje zakopać część rowów między Polakami"
-
"Miała być garstka spacerowiczów, a jest rzesza obywateli". Prof. Pacześniak: Ludzie zaczynają wierzyć w wygraną
- Wyniki Lotto 4.06.2023, niedziela [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]
- Ślubowanie Tuska: Ci, którzy czynili zło, będą rozliczeni. Nie będzie żadnej taryfy ulgowej
- Marszu 4 czerwca w TVP nie zobaczysz. Co okazało się ważniejsze niż manifestacja opozycji?
- Marsz 4 czerwca. Budka : Próbują nas zakłócić, zakłócają nasz sygnał GSM
- "Marsz nienawiści, wulgaryzmów, pogardy". Tak Ziobro ocenił już manifestację opozycji