Po kontroli w podstawówce: Droga krzyżowa była ''dopuszczalnym elementem rekolekcji''. Rodzice wiedzieli

Droga krzyżowa w szkole podstawowej w Lublinie była - zdaniem magistratu - zorganizowana poprawnie. Urząd Miasta zdecydował się skontrolować placówkę po tym, jak TOK FM poinformowało, że w szkole odbywa się nabożeństwo. - To dopuszczalne - orzekli urzędnicy. Szkoła ustaliła program rekolekcji z proboszczem i przedstawiła go rodzicom.

O sprawie pisaliśmy w środę. W największej lubelskiej podstawówce nabożeństwo drogi krzyżowej odbyło się w szkolnym patio (zresztą nie po raz pierwszy). Część rodziców uważa, że to naruszenie świeckości placówki edukacyjnej. Prezydent Lublina, zaalarmowany przez TOK FM, wydał decyzję o kontroli.

Dziś otrzymaliśmy wyjaśnienie magistratu. Wynika z niego, że wszystko odbyło się zgodnie z regułami.

W rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącego "warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach" napisane jest, że organizacja rekolekcji jest przedmiotem odrębnych ustaleń między organizującymi rekolekcje a szkołą. - Zgodnie z rozporządzeniem szkoła ma umożliwić uczniom udział w rekolekcjach, ich szczegółowy program musi być ustalony z proboszczem parafii. W tym wypadku taki harmonogram został ustalony - poinformowała nas Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.

Urzędniczka zwraca uwagę, że informacja o tym, jak będą wyglądały rekolekcje w szkole, trafiła wcześniej do rodziców. - Program był przekazany uczniom klas młodszych w formie pisemnej, zaś starszym w formie ustnej - stwierdza Krzyżanowska. I dodaje, że wówczas żaden z rodziców nie protestował.

W opinii prawnej w tej sprawie czytamy, że "jeśli droga krzyżowa jest elementem odbywania rekolekcji, to wówczas należy uznać, że dopuszczalne jest jej organizowanie na terenie szkoły, bowiem jest to jedna z form organizowania nauki religii w szkole"

Rzeczniczka informuje również, że dzieci, które nie uczęszczają na religię, były pod opieką nauczycieli w szkolnej świetlicy.

TOK FM PREMIUM