Lis: Tusk popełnił 4 fatalne błędy w Ministerstwie Sprawiedliwości

- Jarosław Gowin jest jak piłkarz, który co chwila gra przeciwko swojemu kapitanowi - mówił w Poranku TOK FM Tomasz Lis. - Wciągnięcie go rządu to fatalna pomyłka, której skutki trudno naprawić. To był jeden z czterech koszmarnych błędów Tuska w Ministerstwie Sprawiedliwości - dodał naczelny ?Newsweeka?.

Dlaczego Tusk nie tupnie nogą i nie powie Gowinowi: dość!? [BLOG]

Premier Tusk przyznał, że odwołanie ministra sprawiedliwości po jego słowach o zarodkach to "jedna z opcji", tę decyzję premier może ogłosić w poniedziałek. Czy zdecyduje się na ten krok?

- Tusk popełnił już w Ministerstwie Sprawiedliwości cztery koszmarne błędy. Najpierw odwołanie dobrego ministra Ćwiąkalskiego, później powołanie fatalnego ministra Czumy, dalej odwołanie dobrego ministra Kwiatkowskiego i na koniec powołanie bez sensu Jarosława Gowina. Cztery tego kalibru błędy na jeden resort to dużo - ocenia Tomasz Lis.

"Gowin chce awantury"

- Gowin chyba specjalnie chce awantury, chce zaznaczyć swoją obecność - dodaje dziennikarz "Polityki" Wiesław Władyka. - Wypowiedź o zarodkach to nie była jednorazowa wpadka. Podtrzymywał swoje słowa w kolejnych wywiadach. No i to nie pierwsza wypowiedz przeciw premierowi - dodaje Władyka.

- A Donald Tusk słabnie, w PO też dzieje się nie najlepiej. Konflikty z Gowinem nie są teraz premierowi na rękę - podkreślił Władyka. - Gowin poddaje Tuska próbie wytrzymałości. To gra na wyczerpanie. Może ona doszła do punktu, w którym premier dalej nie będzie jej toczyć - dodał publicysta Tomasz Wołek.

Lis spekuluje: Czas na powrót Schetyny?

- Z dużą aprobatą o ewentualnym odwołaniu Jarosława Gowina mówił niedawno Grzegorz Schetyna - zauważył Tomasz Lis. ''Gowin szkodzi rządowi jako całości'' - mówił Schetyna. - Może niedługo okaże się, że Schetyna wróci do rządu. Według mnie to byłoby bardzo racjonalnie z punktu widzenia Platformy. Zjednoczenie sił unicestwiałoby możliwość rozbicia PO przez Gowina - uważa Lis.

Wpadka Gowina i możliwa dymisja

Jarosław Gowin powiedział w TVN24: "Na polskich zarodkach niemieccy naukowcy dokonują eksperymentów. Życie straciło dziesiątki albo tysiące ludzkich istnień". W ten sposób minister miał skomentować znalezienie w Poznaniu pustego pojemnika do mrożenia zarodków. "Polski minister sprawiedliwości oskarża niemieckich naukowców, nie przedstawiając żadnych dowodów" - napisała "GW".

Gowin zostanie za to zdymisjonowany? - To jeden z wariantów - oświadczył premier Donald Tusk i zapowiedział, że decyzję w tej sprawie ogłosi w poniedziałek po rozmowie z ministrem. - Jest to dzień klucz. Jest pewien problem, jestem poirytowany. Manipulacji "Gazety" czy TVN trudno się dopatrzyć - powiedział premier.

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM