"Świat się zmienił. To żaden wstyd przyjrzeć się reformie emerytur. Bez emocji"

Była unijna komisarz Danuta Huebner nie ma wątpliwości, że trzeba uważnie przyjrzeć się reformie emerytalnej. Ale chciałaby, żeby w dyskusji o OFE unikać emocji. - Jeśli zaczynamy rozmawiać, czy reforma była błędem, to upolityczniamy tę sprawę. I znika gdzieś to, co najważniejsze, interes obywateli. Nie jest żadnym wstydem przyjrzenie się tej reformie - przekonywała w TOK FM.

Rząd Donalda Tuska już raz obniżył składkę przekazywaną do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Teraz przeprowadza przegląd systemu emerytalnego. Wnioski mamy poznać jeszcze w maju lub czerwcu. Ale już od kilku tygodni spekuluje się, że jednym z nich może być kolejne obniżenie składki do OFE.

Trudno spodziewać się, żeby rząd zachował status quo, skoro min. Jacek Rostowski konsekwentnie powtarza, że "koncepcja OFE legła w gruzach".

Głównym adwersarzem szefa resortu finansów jest prof. Leszek Balcerowicz. Twórca polskich reform gospodarczych, który był wicepremierem, kiedy wprowadzano reformę emerytalną, alarmuje, że pieniądze, które nie trafią do OFE, przepadną w ZUS .

To nie wstyd

Znacznie bardziej powściągliwa jest prof. Danuta Huebner. Europosłanka i była unijna komisarz apeluje, żeby w dyskusji o reformie unikać używania "ciężkich słów". - Teraz cała para idzie w to, kto ma rację, a kto nie. I upolitycznia się problem. A to, co najważniejsze - interes obywatela - gdzieś ginie - mówiła w "Poranku Radia TOK FM".

Zdaniem Huebner emerytury są tak ważne, że nie można poprzestać jedynie na jednej reformie. - My chyba nie doceniamy, jak bardzo zmienił się świat w ciągu ostatnich lat. I nie myślę jedynie o kryzysie. Nie jest więc żadnym wstydem dla nikogo przyjrzenie się reformie, która ma tak duże znaczenie dla bezpieczeństwa obywateli - argumentowała.

Reformować było trzeba

Była komisarz UE jest przekonana, że reformę emerytalną trzeba było przeprowadzić. A wiedza, jaką mieli eksperci pod koniec lat 90., podpowiadała, że dobrym i pewnym rozwiązaniem są systemy kapitałowe.

- To nie był kaprys jednego czy dwóch ministrów. Ta zmiana była wzorowana na udanej reformie przeprowadzonej w krajach Ameryki Południowej. Ale przez te kilkanaście lat diametralnie zmieniła się sytuacja na rynkach finansowych, które kreują dochody funduszy emerytalnych. Warto więc jeszcze raz spojrzeć na to spokojnie - stwierdziła prof. Danuta Huebner.

Balcerowicz kontra Rostowski Kłótnia dżentelmenów czy fundamentalny spór?>>

DOSTĘP PREMIUM