Wysłaliśmy (ponownie) pytania do diecezji o pedofilię. Odpowiedź? "TO NIE WASZA SPRAWA!", "jestem na chorobowym"

Po odpowiedzi ks. dr. Józefa Klocha na nasze pytania dot. pedofilii w Kościele w Polsce ponownie rozesłaliśmy do wszystkich diecezji zagadnienia, o które zapytaliśmy je ponad miesiąc temu drogą listowną. Tym razem wysłaliśmy e-maile. I tym razem dostaliśmy odpowiedź. Nie na pytania o pedofilię, lecz na sam fakt wysłania przez nas tych pytań.

Po serii naszych tekstów o pedofilii w Kościele katolickim wysłaliśmy listami poleconymi do Konferencji Episkopatu Polski i wszystkich diecezji w Polsce pytania o skalę problemu. Ostatnio odpowiedział rzecznik KEP - ks. dr Józef Kloch . Dowiedzieliśmy się od niego m.in., że polski Kościół nie zbiera informacji od biskupów na temat nadużyć księży. Czyli, de facto , nie zna skali problemu pedofilii.

Zachęceni odpowiedzią rzecznika ponowiliśmy nasze pytania do diecezji. Tym razem drogą elektroniczną - e-mailami.

"Jestem na zwolnieniu", "nie jesteśmy zainteresowani ankietą"

E-maile okazały się skuteczniejsze od listów poleconych - tylko wczoraj dostaliśmy odpowiedź na nasze wiadomości (nie na pytania dotyczące pedofilii) od kilku diecezji. Wiadomość od naszej redakcji brzmiała następująco:

A odpowiedzi? Przyszły szybciej, niż się spodziewaliśmy.

Rzecznik prasowy diecezji legnickiej:

Rzecznik diecezji pelplińskiej:

Rzecznik biskupa tarnowskiego:

Rzecznik diecezji Koszalińsko-kołobrzeskiej:

Kanclerz archidiecezji warmińskiej

Dialog z ks. Wojciechem Lipką. Czyli: "Nie jesteście Stolicą Apostolską. TO NIE WASZA SPRAWA!"

Dłuższą wymianę korespondencji nawiązaliśmy z kanclerzem kurii warszawsko-praskiej, ks. Wojciechem Lipką. Poniżej przedstawiamy całą wymianę maili:

Kanclerz kurii warszawsko-praskiej:

embed

Radio TOK FM:

Kanclerz kurii warszawsko-praskiej:

Radio TOK FM:

Kanclerz kurii warszawsko-praskiej:

embed

Co dalej?

Wciąż czekamy na kolejne odpowiedzi od diecezji, wciąż też ponawiamy pytania dotyczące meritum sprawy - skali problemu pedofilii w polskim Kościele.

DOSTĘP PREMIUM